Porsche 928 Nebula to powrót do lat dziewięćdziesiątych. W tym projekcie jest też polski akcent

Czasy, w których auta prototypowe były porywające, są już dawno za nami. Na szczęście nie brakuje artystów gotowych do eksperymentowania z motoryzacją. Porsche 928 Nebula to powrót do estetyki lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych w odważnym i urzekającym wydaniu.

Daniel Arsham to postać, która zapewne nie będzie Wam dobrze znana - o ile nie interesujecie się sztuką nowoczesną. Ten ceniony nowojorski artysta łączy w swoich dziełach przeszłość i przyszłość. Jego pomysły są często nieoczywiste i przyciągają uwagę. W swojej twórczości już wielokrotnie sięgał po inspirację motoryzacją. Spod jego ręki wyszła rzeźba "postapokaliptycznego Porsche 911", którą później przekuto w faktycznie istniejące auto. Nie zabrakło też kamiennego DeLoreana, będącego kultowym autem osadzonym w popkulturze. Tym razem Arsham poszedł o krok dalej i stworzył coś zupełnie innego - to Porsche 928 Nebula.

Ten wyjątkowy projekt, tworzony wspólnie z niemiecką marką, jest powrotem do estetyki lat dziewięćdziesiątych i wczesnych dwutysięcznych w unikalnym i mocno odlotowym wydaniu. I robi to naprawdę świetne wrażenie.

Porsche 928 Nebula pokazuje, że motoryzacja też jest sztuką

Nawet zwykły samochód w odpowiednich rękach może stać się czymś wyjątkowym. Daniel Arsham w przypadku Nebuli nie działał sam, gdyż poza wsparciem ze strony Porsche do projektu zaprosił wiele ciekawych osób.

Porsche 928 Nebula

Za projekt poszczególnych elementów nadwozia odpowiada Khyzyl Saleem - znany grafik, słynący z wyjątkowych renderów samochodów. W swojej karierze odpowiadał między innymi za projektowanie aut na potrzeby gier z serii Need For Speed.

Teraz Saleem udziela się artystycznie, a spod jego rysika wyszła koncepcja detali w tym samochodzie. Porsche 928 jest wyjątkowo wdzięcznym modelem, gdyż w takim retrofuturystycznym wydaniu prezentuje się zaskakująco dobrze.

W tym aucie nie zabrakło też polskiego akcentu - i to wyjątkowego

Właściciele auto Porsche z pewnością doskonale kojarzą firmę CarBone z Łodzi. Stworzona przez Pawła Kalinowskiego, zajmuje się nie tylko tworzeniem dodatków do aut Porsche. Z małej manufaktury w centralnej Polsce wyjeżdżają także ciekawe restomody, wizualnie szyte na miarę potrzeb właściciela.

Porsche 928 Nebula

CarBone stworzyło zegary do Nebuli. Te, w połączeniu z przebudowanym wnętrzem i unikalną kierownicą, tworzą zabawkowo-kosmiczny klimat. Fioletowa kolorystyka wnętrza i ciekawa tapicerka to z kolei wyraźny ukłon w stronę neomodernistycznej stylistyki lat dziewięćdziesiątych. Aż chciałoby się powiedzieć, że Daniel Arsham zaczerpnął inspirację z wrocławskiego budynku Solpol.

Porsche 928 Nebula jest gwiazdą wystawy Porsche X

Ta odbywa się w SXSW w Austin w Teksasie. Jeśli więc jesteście w okolicy, to do 19 marca koniecznie zaliczcie to wydarzenie.