PSA zapłaci za Opla 2 miliardy dolarów?

Zakup Opla przez koncern PSA zdaje się być już przesądzony. Kilka dni temu niemiecki rząd dał zielone światło dla tej transakcji, zaś teraz pojawiły się pierwsze estymowane kwoty.

 

 

Początkowo sugerowano kwotę w wysokości 1 miliarda dolarów. Dodano jednak do niej kolejny miliard w postaci zobowiązań finansowych, praw oraz technologii pozyskanych ewentualnie przez PSA. Francuski koncern w przyszły czwartek ogłosi swoje wyniki finansowe za rok 2016 - wtedy też możemy spodziewać się oficjalnego komunikatu dotyczącego transakcji.

Przejęcie Opla przez PSA stawia także wiele pytań, dotyczących głównie linii modelowej przejmowanej marki oraz posiadanych fabryk. Gliwicka fabryka jest jedną z największych i najlepszych w Europie - aktualnie trudno powiedzieć, czy Francuzi chcieliby ingerować w jej działanie, przenosząc produkcję lub całkowicie ją wygaszając. Dużo wątpliwości pojawia się także w przypadku Vauxhalla - General Motors planowało wprowadzenie dalszych zmian w modelach na rynek brytyjski.