#RamenTygodnia: Mazda Luce z 1969 - włoski design w japońskim wydaniu

Gdyby zasłonić znaczki, to mogła by być Alfa Romeo, albo Lancia. Ale nie jest - to Mazda Luce (wł: światło) z 1969 roku. Pod maską - oczywiście silnik Wankla.

A co to za badge-engineering? Przecież to wygląda niemal jak Lancia Fulvia 3 serii. Tylko tył ma nieco bardziej opadającą linię szyb, wnętrze różni się detalami. Ale w dzisiejszym Ramenie Tygodnia nie planujemy podrzucać Wam włoskich specjałów - to pełnoprawny Japończyk, choć z włoską nazwą - Mazda Luce ("światło") R130. Rocznik 1969, więc zdecydowanie zgodny z włoskimi "odpowiednikami". A zresztą, kogo my tu będziemy oszukiwać, Luce Coupe zostało zaprojektowane przez Giorgetto Giugiaro.

I nie ma co ukrywać, wyszło świetnie. Wszystko jest idealnie dopasowane, a wnętrze jest pełne smakowitych detali. Mazda Luce tej generacji sama w sobie jest dość atrakcyjna również w wersji sedan, czy kombi, ale coupe jest świetne. A do tego występowało z silnikiem Wankla. To jednostka 13A, z dwoma komorami o pojemności 656 ccm. Rozwija 126 KM i pozwala rozpędzić się do 190 km/h. Wady? To wóz przednionapędowy. Za to wyprodukowano ich mniej niż 1 000 sztuk, więc egzemplarz na naszej aukcji to rodzynek, który będzie trzymać wartość. Wygląda przy tym na kompletny samochód, zachowany w bardzo ładnym stanie, lub odrestaurowany, z przebiegiem nieco ponad 85 000 km.

Obecna cena na aukcji to 55 565 USD.

https://www.beforward.jp/mazda/luce/bg462286/id/1408071/

Ciekawe, czy wpuściliby nas na zlot Forza Italia?