W przyszłym roku salony samochodowe będą mogły zarejestrować nam auto. To świetny pomysł

Nowelizacja ustawy "Prawo o ruchu drogowym" ma przynieść jedną ciekawą zmianę. Dealerzy zyskają możliwość rejestracji samochodów w imieniu klientów. Jak to ma działać i kiedy wejdzie w życie?

Jakby nie patrzeć cały proces rejestracji samochodu to w tej chwili przeżytek. Poziom cyfryzacji w Polsce wciąż kuleje i sprawia wrażenie organizowanego losowo, a wiele elementów można by było uprościć. Skoro większość dokumentów można przekazać online, to czemu by nie wprowadzić możliwości pełnej rejestracji przez internet? Cóż, na to jeszcze poczekamy, ale pojawia się światełko w tunelu. Nowelizacja ustawy "Prawo o ruchu drogowym" ma wprowadzić możliwość rejestrowania nowych samochodów przez dealerów. Rejestracja samochodów.

Rejestracja samochodów przez dealerów - jak ma to działać?

To proste. Kupujący upoważnia dealera lub przedstawiciela dealera do złożenia wniosku i odbioru wszystkich dokumentów oraz tablic z urzędu. Wnioski składane byłyby online bezpośrednio z placówki dealerska.

Rozwiązanie to brzmi jak doskonały pomysł, zwłaszcza przy rozregulowanym przez COVID-19 rynku. Mniej biegania po urzędach i uproszczenie procesu rejestracji to rzecz, która dealerom dałaby kolejnego plusa, zachęcającego być może klientów do wyboru nowego samochodu.

rejestracja samochodów

Niestety, jak to w Polsce, nic nie może być proste. Projekt nowelizacji ustawy pojawił się już w niemal równo rok temu, jednak dopiero w lutym trafił do Komisji Prawniczej Rządowego Centrum Legislacji na dalszą weryfikację. Rejestracja samochodów.

I tu zaczynają się chody, bowiem ustawa ma na celu odciążenie urzędów, uproszczenie formalności i wykorzystanie potencjału systemu CEPiK 2.0. Nawet jeśli nowelizacja szybko zostanie przepchnięta, to jednak i tak szybko nie skorzystamy z nowych zasad. Przepisy zaczną bowiem obowiązywać dopiero po 9 miesiącach od dnia ogłoszenia ustawy, czyli najwcześniej w przyszłym roku.

I wyszło jak zawsze

Cieszy mnie fakt, że wreszcie ktoś podejmuje jakiekolwiek działania w kwestii ogarnięcia formalności związanych z rejestracją auta. To kropla w morzu potrzeb, ale pierwszy krok zawsze trzeba doceniać. Dealerzy jednak nie są zadowoleni, bowiem najchętniej skorzystaliby z nowych możliwości już teraz.

Źródło: IBRM SAMAR