Renault 5 2024. Przełomowy elektryk wyjechał już na drogi. Zapowiada się znakomicie!

Niektórzy twierdzą, że styl retro nie jest już modny. Francuzi mają na ten temat inne zdanie. Renault 5 2024 będzie elektryczną reinkarnacją kultowego modelu tej marki. Pod nadwoziem, które w każdym calu nawiązuje do pierwowzoru, kryje się nowoczesny samochód elektryczny. Pierwsze zamaskowane egzemplarze wyjechały już na testy drogowe.

Renaultlution - pod tą przedziwną nazwą kryje się strategia marki na najbliższe lata. Francuzi chcą całkowicie zmienić swój wizerunek, stawiając jednocześnie na elektromobilność. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest całkowicie nowe Megane na prąd, oferowane od dwóch lat. Niebawem do tej rodziny dołączą dwa kolejne auta - Scenic i Renault 5 EV 2024.

Ten drugi samochód zadebiutuje już w przyszłym roku i będzie jednym z najważniejszych modeli w gamie marki. Mówimy tutaj o przedstawicielu segmentu B, ale stawiającym na rywalizację z takimi samochodami jak chociażby MINI.

Kluczem do sukcesu jest nowa platforma, zaawansowane zawieszenie i bardzo wydajny napęd. Czy to wystarczy, aby Renault odniosło sukces?

Renault 5 EV 2024

Renault 5 EV 2024. Retro w nowym stylu

Francuzi mocno dywersyfikują wygląd swoich samochodów. Megane stawia na linię wywodzącą się ze starszych aut marki, podobnie jak Austral. Rafale z kolei, za sprawą nowego stylisty, Gillesa Vidala, nawiązuje nieco (może wręcz za bardzo) do nowych Peugeotów. Rernault 5 z kolei jest powrotem do przeszłości i reinkarnacją klasycznej linii, którą kojarzy niemal każdy.

To ciekawy wybór i potencjalnie szansa na duży sukces dla Renault. 5 z pewnością wyróżni się z tłumu i może przyciągnąć uwagę wielu osób. Ten elektryk bazuje na platformie CMF-EV, dopasowanej do potrzeb segmentu B.

Co ciekawe Francuzi nie zrezygnowali tutaj z kilku drogich rozwiązań. Na przykład z tyłu znajdzie się zawieszenie wielowahaczowe, aby właściwości jezdne były możliwie najlepsze. Pomiędzy osiami ulokowane będą z kolei akumulatory o pojemności do 50-55 kWh, zapewniające duży zasięg i solidną wydajność. Moc trafi na przednie koła.

Na bazie nowej "piątki" powstanie też Alpine A290

Prototypowy model zadebiutował już kilka tygodni temu. Wszystko wskazuje na to, że na drogach zobaczymy "ucywilizowaną wersję", ale zachowa sportowy charakter, w tym dużą moc. Renault i Alpine chcą zgarnąć spory kawałek rynku swoją nową gamą modeli. Czy mają na to szanse? Można śmiało powiedzieć, że ich koncepcja jest bardzo obiecująca.

Renault 5 EV 2024

Zdjęcia zamaskowanego Renault 5 EV, wykonane przez naszych kolegów z portalu motor.es, wyraźnie pokazują, że design prototypowego auta zachowano w maksymalnym stopniu. Premiera tego auta odbędzie się w przyszłym roku, a sprzedaż ruszy na przełomie 2024 i 2025 r.