Renault 5 zyskuje wersję Roland Garros. To nie pomyłka, Peugeot stracił kawał historii

Niegdyś ta nazwa była utożsamiana z Peugeotami. Dziś konkurencyjna francuska marka przejęła do niej prawa. Renault 5 Roland Garros to hołd dla kultowych kortów tenisowych w Paryżu i dla prestiżowego turnieju French Open.

Korty imienia Rolanda Garrosa to jedno z kultowych miejsc na sportowej mapie Francji. Paryski obiekt, oddany do użytku w 1928 roku, jest domem dla pucharu French Open, zaliczanego do Wielkiego Szlema. Przez lata ta nazwa, paradoksalnie pochodząca od imienia i nazwiska francuskiego lotnika z czasów I Wojny Światowej, pojawiała się na limitowanych Peugeotach. Tym razem to konkurencyjna marka ma do niej prawa. Renault 5 E-TECH Electric debiutuje w limitowanej serii Roland Garros.

Moment premiery jest nieprzypadkowy. French Open rusza już 20 maja, a więc za niecały miesiąc. Renault jest partnerem tej imprezy i z tej okazji stworzyło unikalne wcielenie swojego nowego elektryka.

Renault 5 E-TECH Electric w wersji Roland Garros ma wiele smaczków i unikalnych detali

Designerzy marki przygotowali tutaj cztery kolory nadwozia: Pearl White, Midnight Blue, Starry Black i Matt Slate Gray. Nie znajdziemy więc na liście typowej dla Peugeotów butelkowej zieleni.

Nadwozie wyróżnia dach w kolorze Satin Black i satynowane listwy ozdobne przy jego krawędzi. W nadkolach znajdziemy 18-calowe felgi o wzorze Ecrou, które mają szare matowe wykończenie kapsli osłaniających śruby.

Na nadwoziu pojawiły się także wstawki w krzyżowy wzór (ponoć nawiązujący do Krzyża Świętego Andrzeja i do architektury kortów), oraz dyskretne napisy przypominające o tym, że nie jest to standardowa wersja "piątki".

Renault 5 Roland Garros

We wnętrzu też nie brakuje ciekawych smaczków. Bez wątpienia najbardziej widocznym są charakterystyczne "ceglane" dywaniki, a także wykończenie schowków w tym kolorze. To oczywiście ukłon w stronę nawierzchni kortów, która w przypadku obiektu imienia Rolanda Garrosa jest ceglana. Poza tym postawiono tutaj na szarą tapicerkę z ładnym wzorem, którą połączono z czarnymi skórzanymi elementami.

Elektryczna "piątka" będzie jedną z gwiazd turnieju

Renault do obsługi French Open przygotowało 180 hybrydowych i elektrycznych samochodów. Co więcej, na drogi wyjadą też cztery sztuki klasycznego Renault 5, do którego zainstalowano napęd elektryczny. Te samochody również sprawdzą się jako auta do transportu gości, choć głównie na krótkich odcinkach.