Seat Ateca X-Perience Concept - Offroadowy SUV

wersja X-Perience w przypadku Seata Leona, ma być ukierunkowana na bycie SUV-em. To czym jest SUV w wersji X-Perience? A koncepcyjna Ateca X-Perience wygląda jak samochód gotowy do produkcji seryjnej.

Choć debiutująca właśnie na rynku Ateca bez wątpienia jest SUV-em, wszyscy wiemy, że większość samochodów w tym segmencie jeździ po zwykłych drogach. Nie ma co się spodziewać nadzwyczajnych właściwości "offroadowych" - choć ponoć bliźniaczy VW Tiguan w lekkim terenie sobie radzi.

Na targach w Paryżu Seat proponuje wersję X-Perience, wyglądającą zdecydowanie bardziej bojowo. Analizując dostarczone materiały dowiadujemy się, że Ateca dostała nowe zderzaki, plastikowe nakładki, matowy lakier oraz nowe osiemnastocalowe felgi z terenowymi oponami.

Oczywiście ma napęd na cztery koła (Haldex 5 generacji), asystenta zjazdu ze wzniesienia oraz kilka trybów jazdy w zależności od nawierzchni. Tak jak standardowa. Ze "zwykłego" modelu zaadaptowano również dwulitrowego diesla o mocy 190 KM i momencie obrotowym 400 Nm wraz z siedmiobiegową przekładnią DSG.

Choć nie mówi się o tym oficjalnie, a samochód będzie wystawiony tylko jako prototyp, Ateca X-Perience pewnie wejdzie w przyszłym roku do sprzedaży jako topowa odmiana wyposażenia (przynajmniej do czasu debiutu wersji Cupra, o której krążą plotki na rynku).