Seat Leon ST Cupra - Życie rodzinne bez nudy

Mąż nagle zapragnął odwozić dzieci do przedszkola? Wasze kombi awansowało w hierarchii i stało się idealnym autem do codziennej jazdy? Coś tu nie gra, prawda? Sprawcą zamieszania jest najnowszy Leon ST Cupra. Życie rodzinne nie musi być nudne.

Rodzina w komplecie. W zeszłym roku w Genewie poznaliśmy Leona Cuprę w trzy- i pięciodrzwiowym wcieleniu. Ostatnim, które nie zostało "sportowcem", było kombi ST. Dzisiaj to się zmienia. Bo oto Hiszpanie prezentują brakujący element układanki - Leona ST Cupra.

Podobnie jak reszta rodzeństwa, tak i ten model od razu debiutuje w dwóch odmianach: Cupra i Cupra 280. Wygląd zewnętrzny subtelnie, acz dobitnie zdradza nam, z kim mamy do czynienia. Pakiet ospojlerowania, 18-calowe alufelgi, powiększone wloty powietrza z przodu, tylny dyfuzor, owalne końcówki wydechu, czerwone zaciski hamulców to wyróżniki tej wersji.

Cuprę 280 poznacie po 19-calowych, aluminiowych obręczach, spojlerze dachowym, oznaczeniu Cupra na wspomnianych wcześniej zaciskach hamulców oraz czarnych obudowach lusterek. We wnętrzu obu odmian czekają na nas sportowe fotele pokryte alcantarą z białymi szwami (opcjonalnie dostępne są kubełkowe fotele), nakładki na progi i pedały wykonane z aluminium, a także wykończenia kokpitu: chromowane bądź też czarne.

Podobnie jak bracia, tak i ST Cupra napędzana jest przez 2-litrowy, turbodoładowany motor TSI, który w normalnej wersji dysponuje mocą 265 KM, zaś w mocniejszej - 280 KM. Obie mogą pochwalić się tym samym maksymalnym momentem obrotowym wynoszący 350 Nm. Seat obiecuje "setkę" na liczniku w 6 s, ale tylko wtedy, gdy mamy Cuprę 280 z opcjonalną skrzynią DSG. Z "manualem" (6-stopniowym) w tej wersji osiągniemy 100 km/h w 6,1 s. Dla normalnej odmiany oba wyniki są gorsze o 0,1 s. Prędkość maksymalna standardowo już została ograniczona do 250 km/h.

Jeśli chodzi o układ jezdny, to także tutaj nie uświadczymy żadnych niespodzianek. Mamy progresywne wspomaganie kierownicy, system dynamicznej kontroli podwozia DCC, mechanizm różnicowy o ograniczonym uślizgu na przedniej osi i ESP z dwoma trybami działania.

Seat Leon ST Cupra oficjalnie zadebiutuje podczas Salonu Samochodowego w Genewie. Wkrótce potem ma trafić do sprzedaży. Jeśli czytasz ten tekst i myślisz nad zakupem rodzinnego SUV-a, pomyśl jeszcze raz. Trzy miesiące nikogo nie zbawią, a Tobie mogą dać kilka lat niezapomnianej radości. Życie rodzinne nie musi być nudne.