Skoda Fabia R5 - Homologacja i zielone światło

Skoda otrzymała od FIA zasłużony prezent w postaci homologacji dla modelu Fabia R5. Oznacza to, że czeski producent będzie mógł startować w rajdach na całym świecie.

Skoda Motorsport to specjalny oddział marki, który zajmuje się tworzeniem sportowych modeli. Sama marka może nie jest szczególnie znana i kojarzona z takimi samochodami, ale nie to jest najważniejsze. Istotny jest bowiem fakt, że firma produkująca samochody od 114 lat otrzymała po raz kolejny zielone światło od FIA i może brać czynny udział w życiu sportów motorowych.

Fabia R5 bazuje na ostatniej odsłonie produkcyjnej wersji cywilnej Fabii, która od jakiegoś czasu gości w salonach producenta. Auto to jest jednocześnie następcą modelu Fabia Super 2000, który jak dotąd był najlepszym rajdowym autem czeskiej marki.

Główną zmianą względem poprzednika jest nowy silnik. Nie jest to już jednostka dwulitrowa, a turbodoładowana 1.6. Auto otrzymało też całkowicie nowy układ napędowy, który obejmuje wszystkie cztery koła, a także specjalnie zaprojektowaną pięciobiegową skrzynię sekwencyjną. Całość waży 1 230 kilogramów. Zgodnie z nowymi wytycznymi FIA samochód spełnia więc wszystkie normy, a dzięki temu może brać udział w zawodach.

Podczas jazd testowych, które niezbędne były nie tylko do udoskonalenia konstrukcji auta, ale także do uzyskania homologacji, samochód przejechał ponad 10 000 kilometrów. Fabia R5 została poddana licznym próbom w przeróżnych warunkach: począwszy od zimnych i oblodzonych terenów, po suche i bardzo gorące. Auto zostało też sprawdzone na wszelkich dostępnych rodzajach nawierzchni. Wśród testujących natomiast znaleźli się doświadczeni kierowcy rajdowi, między innymi: Jan Kopecky, Esapekka Lappi, Freddy Loix oraz Raimund Baumschlager.

Warto dodać, że poprzednik, Skoda Fabia Super 2000, zdobyła w ubiegłym sezonie kilka nagród. Auto zajęło bowiem wysokie miejsca w FIA Asia-Pacific Rally Championship oraz FIA European Rally Championship. W ciągu sześciu lat swojej kariery sportowej samochód ten zdobył łącznie blisko 50 tytułów w rozmaitych kategoriach. To wszystko sprawia natomiast, że następca w postaci Fabii R5 cieszy się już teraz dużym zainteresowaniem wśród zespołów rajdowych.

Sam producent określa Fabię Super 2000 jako jeden z najlepszych samochodów wyprodukowanych w ciągu całej historii marki. Nowy projekt, który uzyskał właśnie homologację, ma kontynuować ten sukces, będąc przy tym jeszcze lepszym. Czy Skoda Fabia R5 sprosta temu zadaniu?

 

https://www.youtube.com/watch?v=7z-xf1DZ_is