Skoda FUNstar pickup concept - Co się stało z Fabią?

Czeski producent pokazał właśnie swój najnowszy model studyjny. Skoda FUNstar pickup to śmiały projekt zespołu młodych projektantów, którzy dopiero uczą się swego fachu.

Koncept bazuje na znanej wszystkim Skodzie Fabia… i jest przy tym pickupem. Jeszcze jakiś czas temu na takie wyobrażenie większość z nas zareagowałaby śmiechem, nie potrafiąc sobie tego wyobrazić. Dziś sytuacja się odmienia - ponieważ projekt ten został zrealizowany.

W listopadzie ubiegłego roku rozpoczęły się prace młodego zespołu projektantów, którzy odbywają swego rodzaju staż u Skody. Ich zadaniem było stworzenie unikalnego samochodu, który cechowałby się praktycznością i świeżością. W zespole znalazły się 23 osoby z całego świata, którym pomagali: główny projektant Skody, Jozef Kaban, a także dyrektor działu produkcji, Michael Oeljeklaus.

Czym wyróżnia się samochód? Przede wszystkim świeżym designem. Bazuje na modelu Fabia, a przy tym pozostaje czymś zupełnie nowym. Głównym wyróżnikiem mają być też liczne zielone wstawki, które widać zarówno z przodu pojazdu, jak i na osłonach lusterek, czy tylnym spojlerze. Co ciekawe, również światła do jazdy dziennej wykonane w technologii LED są zielone. Ponadto, Skoda FUNstar wyposażona została w coś na kształt neonów, które również są zielone i także bazują na listwach LED.

Jeśli przyglądając się zdjęciu czeskiego pickupa macie wrażenie, że felgi już gdzieś widzieliście, to jesteście oczywiście na dobrym tropie. Są to aluminiowe obręcze w rozmiarze 18 cali pochodzące ze Skody Octavia RS.

Pod maską zagościł benzynowy silnik 1.2 TSI, który generuje 120 koni mechanicznych mocy. Skrzynia biegów natomiast jest dwusprzęgłowa, automatyczna i dysponuje siedmioma przełożeniami. Można zatem się spodziewać, że zużycie paliwa będzie na rozsądnym poziomie.

We wnętrzu z kolei znalazły się elementy wykończeniowe nawiązujące kolorystycznie do nadwozia, a także, jak twierdzi producent, najlepsza sportowa kierownica jaką posiada Skoda. Mało? Studenci Skody zainstalowali w środku jeszcze zestaw audio o łącznej mocy 1400 watów.

Auto będzie pokazane na żywo podczas najbliższego spotkania GTI Meeting w austriackim Wörthersee, między 13 a 16 maja.