Skoda prezentuje swoją przyszłość. Słowa-klucze: tech-Deck Face i litera T

Oto Skoda Vision 7S, która jest czymś więcej niż tylko kolejnym samochodem koncepcyjnym marki. Wraz z tym autem debiutuje nowy język stylistyczny, a Czesi ujawniają też kilka ciekawostek na temat rozwiązań, które pojawią się w tym aucie.

W końcu przyszedł czas na duże zmiany. Czeska marka szykuje się do prawdziwej rewolucji, na którą długo czekaliśmy. Skoda Vision 7S to nie jest kolejny studyjny samochód, który ma cieszyć oko. Wraz z nim debiutuje całkowicie nowy język stylistyczny marki. Co więcej, pod ciekawym wizualnie nadwoziem kryje się też szereg rozwiązań, które niebawem zobaczymy w produkcyjnych autach marki.

Skoda Vision 7S to zwiastun przyszłości. Może Wam wpaść w oko

Już kilka miesięcy temu Skoda zapowiedziała, że w drugiej połowie tego roku poznamy plany marki na najbliższe lata. Ta obietnica jest wreszcie realizowana. Pod hasłem "MODERN SOLID", którym zapowiadano tę premierę, kryje się właśnie model Vision 7S, będący prawdziwą rewolucją dla Czechów.

Skoda Vision 7S 2022

Dlaczego? Cóż, wystarczy spojrzeć na ten samochód, aby odpowiedzieć sobie na to pytanie. Czeska marka po raz pierwszy od wielu lat radykalnie zmienia stylistykę, stawiając na całkowicie nowe pomysły.

Jakie? Przede wszystkim Skoda wprowadza Tech-Deck Face. To charakterystyczna forma pasa przedniego, na którą składają się takie elementy jak rozbudowany grill i specyficzne światła w kształcie litery T.

Podobny kształt lamp znajdziemy też z tyłu. To właśnie taka forma stanie się wyróżnikiem nowych samochodów Skody, z naciskiem na auta elektryczne. Wszystko to uzupełniono masywną i kanciastą bryłą, która tworzy zgrany zestaw, zdecydowanie wyróżniający się z tłumu.

W kabinie postawiono na minimalizm i... obrotowy wyświetlacz

Tak, nie ma tutaj błędu. Ekran na konsoli środkowej ma 14,6 cala przekątnej i może być ustawiony w orientacji wertykalnej i horyzontalnej. Pozwala to wykorzystać jego unikalne cechy, dopasowane do danej konfiguracji.

Na przykład Skoda tworzy "tryb relaksu", który można wykorzystać podczas ładowania. Wówczas kierownica wraz z zegarami ulokowanymi na kolumnie odsuwa się, a fotel pochyla. W sam raz, aby zaliczyć krótką drzemkę.

Ekran nowego systemu multimedialnego jest centrum dowodzenia i w zasadzie jedynym elementem, z którym mamy tutaj stały kontakt. Poza tym znajdziemy tutaj tylko sześć fizycznych przycisków i trzy pokrętła.

Dwa zewnętrzne sterują klimatyzacją, zaś centralne zmienia dane wyświetlane na ekranie multimediów. Zdecydowanie ułatwia to obsługę systemu inforozrywki i na pewno przyda się w trakcie jazdy.

Simply Clever nie umarło

Nazwa ta jest niezmiennie związana ze Skodą i nie zamierza odejść do lamusa. Simply Clever to szereg praktycznych rozwiązań, z których słyną samochody z Czech. W modelu Vision 7S postawiono na magnetyczny uchwyt dla kubków termicznych, ukryte w aucie plecaki i na "inteligentny" nawiew, odpowiednio rozprowadzający powietrze po kabinie.

Skoda Vision 7S kryje też zmodyfikowaną platformę MEB

Koncern Volkswagena konsekwentnie rozwija swoją flagową konstrukcję. Niebawem poznamy jej przednionapędowe wydanie, stworzone na potrzeby mniejszych samochodów. W Vision 7S kryje się natomiast unowocześniona wersja "dużej" płyty.

Skoda Vision 7S 2022

Co się tutaj zmieniło? Przede wszystkim bateria jest większa i oferuje 89 kWh pojemności. Zwiększono też napięcie ładowania do 200 kW, dzięki czemu szybkie "tankowanie" prądu będzie znacznie krótsze.

Kluczowy jest również zasięg. Dzięki konsekwentnej optymalizacji działania napędu, Skoda Vision 7S oferuje 600 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu.

Oczywiście mówimy cały czas o koncepcyjnym aucie, aczkolwiek możecie być pewni, iż trafi ono do produkcji w delikatnie zmienionej formie.

Trzy nowe elektryki do 2026 roku

Skoda obecnie oferuje tylko jeden samochód na prąd - Enyaqa. Niebawem jednak ulegnie to zmianie, gdyż w ciągu najbliższych czterech lat poznamy aż 3 nowe elektryki w produkcyjnym wydaniu.

Pierwszym z nich będzie małe auto z segmentu B, cechujące się rozsądną ceną i dobrym zasięgiem. Kolejnym modelem stanie się kompaktowy SUV. Trzecie auto to właśnie produkcyjne wydanie modelu Vision 7S, czyli 7-osobowy SUV.