Smart #3 2023 wjeżdża w segment kompaktów. Pozdrowienia dla Izery

Kto powiedział, że marka znana z małego auta nie może oferować czegoś większego? Smart #3 2023 wdziera się do segmentu aut kompaktowych. Warto zawiesić na nim oko, gdyż nasza polska Izera będzie z nim blisko spokrewniona.

Nowy rozdział w historii smarta miło zaskakuje. Mercedes wszedł we współpracę z koncernem Geely, co otworzyło szereg nowych możliwości. Chińczycy zabrali się za projektowanie całej rodziny modeli na nowoczesnej platformie SEA. Model #1 już trafił na rynek, a teraz jego śladem podążą smart #3 2023. Co o nim wiemy?

smart #3 2023 to nowy format dla tej marki

Pewnie o tym nie wiecie, ale smart miał w planach dużego crossovera. Prototyp powstał wiele lat temu, ale nigdy nie ujrzał światła dziennego - przynajmniej oficjalnie.

Jeśli interesuje Was historia tego nieznanego projektu, to kliknijcie tutaj, aby ją poznać.

Model Formore miał być kompaktowym crossoverem z silnikiem V6 pod maską. Ten pomysł był na tyle oderwany od rzeczywistości (nawet jak na rok 2004!), że gotowe auto wymazano z historii marki tuż przed oficjalnym debiutem.

Smart #3 2023

Tym razem powtórki z rozrywki nie będzie. smart #3 2023 powstał na platformie SEA, którą dzieli między innymi z mniejszym smartem #1, Volvo EX30 i Izerą.

Oto jeden z powodów, dla których warto dokładnie przyjrzeć się modelowi #3. Z naszą Izerą łączyć go będą wymiary i proporcje. Oczywiście zaprojektowane przez Pininfarinę nadwozie będzie zupełnie inne, aczkolwiek kto wie - może jak wszystko pójdzie źle, to w Jaworznie budowany będzie właśnie smart.

Na brak mocy nie można tutaj narzekać

Znajdziemy tutaj dwie wersje napędowe. Bazowa oferuje 272 KM i napęd na tył, zaś mocniejsza 428 KM i układ AWD z dwoma silnikami. Jak na "miejskiego" kompakta są to imponujące wartości. Całkowita długość tego modelu to 4440 mm.

Tutaj podkreślę jedną rzecz - Smart #3 trafi do Europy. Obecnie trwają procedury homologacyjne, które zakończą się w sierpniu. Oficjalna premiera europejskiego wariantu nastąpi więc pod koniec bieżącego roku.

Smart #3 2023

Obecnie smart pracuje nad restrukturyzacją całej sieci sprzedaży. Póki co na celownik trafiły kluczowe rynki, gdzie samochody elektryczne cieszą się dużą popularnością. Docelowo jednak smarty powrócą na większość rynków Starego Kontynentu, co zapewne ucieszy fanów tej marki.