smart SUV, czyli mały wielki samochód. Na celowniku: MINI Countryman

smart SUV otwiera nowy rozdział w historii tej marki. Tym razem miejsce Renault zajął zupełnie inny gracz - Geely. Mercedes stworzy ten model z Chińczykami.

Dożyliśmy tych dziwnych czasów, w których małe auto nie może być małe. Popyt na smarta w ostatnich latach mocno się skurczył. Do tego marka musiała postawić na jedyną możliwą drogę rozwoju, czyli na elektryfikację - kluczową w miastach. Oznacza to jednak nowe wyzwania technologiczne. W tych pomoże jednak świetny partner, jakim dla Mercedesa będzie Geely. Ich pierwsze wspólne dziecko to smart SUV.

smart SUV, czyli elektryczny crossover

Niemcy od samego początku mocno eksperymentowali z marką smart. Koncepcja auta powstała po stronie producenta zegarów swatch, lecz to Niemcy rozwinęli ją w formę finalnego produktu. Do tego w kolejnych latach po premierze modelu fortwo rozpoczęto poszukiwania nowych form dla tego samochodu. Pojawił się wtedy między innymi pierwszy ForFour (bliźniak Mitsubishi Colta), a jednocześnie rozważano nawet dużego SUV-a z silnikiem V6.

smart SUV

Później do akcji wkroczyło Renault. Wraz z Francuzami opracowano trzecią generację fortwo i nowego forfoura. Te auta zyskały sporą sympatię, ale szybko zderzyły się z rzeczywistością w postaci elektryfikacji. To właśnie ta marka została wytypowana przez Mercedesa do tego, aby całkowicie odrzucić napęd spalinowy.

Stało się to już ponad dwa lata temu. Na wielu rynkach oznaczało to ograniczoną sprzedaż, gdyż elektryczny smart nie tylko oferował mizerny zasięg, ale i był drogi.

smart SUV smart SUV

Teraz przychodzi czas na duże zmiany. Dzisiaj zakończono produkcję modelu forfour, pozostawiając na polu bitwy jedynie małego fortwo. Do niego dołączy jednak lada chwila smart SUV, czyli samochód nowej ery.

Mercedes zbratał się tym razem z koncernem Geely, czyli właścicielem takich marek jak Volvo czy Lotus. Przy ścisłej współpracy stworzono SUV-a, oczywiście w pełni elektrycznego.

Nowa konstrukcja bazuje na platformie CMA, czyli tej samej, którą znajdziemy w Volvo XC40. Możemy spodziewać się kilku wariantów baterii i rozsądnej mocy jednostek elektrycznych.

smart SUV

Na celowniku jest MINI Countryman

Niemiecko-chiński twór powstawać będzie w Państwie Środka i właśnie stamtąd trafi na światowe rynki. Wybór większego nadwozia (mierzącego 4,2 metra długości) to nie przypadek. Klienci coraz częściej oczekują przestrzeni, także w mieście. Właśnie to ma oferować smart SUV, wraz z dobrym wyposażeniem i świetnym zasięgiem.

Wyróżnikiem tego auta będą też bardzo zaawansowane multimedia, całkowicie połączone z siecią i aktualizowane bezprzewodowo. Mają one zapewniać szereg funkcji przydatnych podczas codziennej miejskiej eksploatacji.

smart SUV zadebiutuje w produkcyjnym wydaniu już w tym roku

Koncept pokazano podczas wrześniowych targów IAA w Monachium. Kilka tygodni później w sieci pojawiły się rysunki patentowe ujawniające produkcyjny model. To właśnie na bazie tych grafik nasi koledzy z Motor.es przygotowali wizję nadchodzącego nowego smarta.

Auto do produkcji powinno trafić jeszcze w tym roku, a oficjalna premiera finalnej wersji odbędzie się w drugim lub trzecim kwartale.