smart powróci z elektrycznym SUV-em. Na celowniku MINI Countryman

Jeszcze w tym roku smart pokaże prototyp elektrycznego SUV-a. Nowy model, tworzony przy współpracy Mercedesa i Geely, ma uderzyć w MINI Countryman'a.

Słynne wejście Geely w świat Mercedesa było dla wielu osób wielkim zaskoczeniem. Chiński koncern, który jest właścicielem Volvo i Lotusa, kupił spory pakiet akcji niemieckiej firmy. Tym samym Chińczycy zaczęli mieć sporo do powiedzenia w temacie rozwoju Mercedesa. Niemcy z kolei znaleźli w tym niespodziewanym zdarzeniu szansę na rozwój marki smart, która utknęła w swego rodzaju stagnacji.

smart staje się chiński - można śmiało tak powiedzieć

Marka oferująca małe i praktyczne auta będzie mogła rozwinąć skrzydła właśnie dzięki wsparciu firmy Geely. Aktualnie oferowany model stanął w miejscu. Jest zwrotny, praktyczny i świetnie sprawdza się w krajach z ciepłym klimatem. Niestety, jego bateria o śmiesznie małej pojemności w połączeniu ze sporym zużyciem energii sprawia, że zasięg jest tutaj mocno ograniczony.

Nowe modele mają zmienić wizerunek tej firmy. Zapowiadamy od pewnego czasu SUV, noszący póki co wewnętrzny kod HX11, zadebiutuje jeszcze w tym roku. Będzie to jednak prototypowe wydanie, a produkcyjny wariant poznamy za kilkanaście miesięcy. Co o nim wiemy?

smart suv geely

Przede wszystkim bazą będzie tutaj platforma SEA - Sustainable Experience Architecture. Elektryczny SUV marki smart ma oferować baterie o pojemności do 70 kWh i moc maksymalną sięgającą 270 KM. Zasięg ma z kolei sięgać nawet 500 kilometrów na jednym ładowaniu.

Za głównego konkurenta przyjmuje się tutaj MINI Countryman. Oznacza to całkiem spore, ale i zapewne stylowe auto. Wbrew pozorom taki kierunek ma sens. O ile mały smart także powróci (również jako elektryk, znacznie wydajniejszy), o tyle SUV przyciągnie wielu nowych klientów i może być żyłą złota dla tej marki.

Nowe smarty będą budowane w Chinach

Francuska fabryka marki została sprzedana, a jej nowym właścicielem jest firma INEOS, która będzie tam składała model Grenadier. Produkcja w Chinach nie tylko obniży koszty, ale także pozwoli na uproszczenie łańcucha dostaw zarządzanego przez Geely. W najbliższych miesiącach poznamy bardziej szczegółowe informacje na temat tego auta - także tyczące się dalszych planów oraz pełnej gamy modelowej.