Sony Vision-S wyruszyło na drogi. Tajemniczy model trafi do produkcji?

Sony Vision-S miało być tylko pokazem technologii rozwijanych przez tę firmę, ale wszystko wskazuje na to, że projekt staje się powoli produkcyjnym autem, które będzie składane w Austrii. Ten samochód jest naprawdę imponujący i może namieszać na rynku.

Sony kojarzy Wam się zapewne z Playstation 5, aparatami, telewizorami, smartfonami i niegdyś ze słynnymi "wieżami". Poza takimi rzeczami Japończycy rozwijają też wiele technologii, które mogą być wykorzystywane przez inne firmy. Ich możliwości miał pokazywać model Vision-S, który dość niespodziewanie zaczął przeradzać się w produkcyjny samochód.

Sony Vision-S Sony Vision-S niby wciąż jest autem, które "nie powstanie", ale Japończycy zbyt dużo inwestują w ten projekt, aby go finalnie zarzucić.

Japończycy pracują w Austrii, Sony Vision-S jeździ już po drogach publicznych

Kilka miesięcy temu Sony ogłosiło partnerstwo strategiczne z firmą Magna Steyr. W zakładzie w Graz, gdzie powstaje Mercedes Klasy G czy Jaguar I-Pace, Sony dostało swój własny kawałek hali, w którym trwają prace nad samochodem.

Teoretycznie japońska firma wciąż podkreśla, że nie chce produkować tego modelu. To wygląda raczej jak zasłona dymna, gdyż nikt nie wkładałby takiego wysiłku w opracowanie od podstaw całego auta. Wiele elementów jest tutaj konsekwentnie dopracowywanych. Na przykład liczba kamer została zwiększona do... 40. Dzięki temu auto może bardzo dokładnie obserwować otaczający je obszar, co wpływa na działanie wielu systemów, w tym zautomatyzowanej jazdy.

Sony dopracowuje także elementy, które w przypadku "odrzucenia" samochodu na pewno pójdą na śmietnik. Mowa o systemie multimedialnym, który jest dopasowywany do potrzeb tego modelu.

Nie wiemy nic o platformie i napędzie w Sony Vision-S

Partnerstwo z Magną Steyr może sugerować, że wykorzystano tutaj rozwiązania tego cenionego podwykonawcy. Przypuszczalnie w nieodległej przyszłości poznamy zapewne więcej szczegółów na temat modelu Vision-S.

Warto przypomnieć, że poprzedni film marki po cichu ujawnił prace nad SUV-em. Widać go na jednym ujęciu, a wyróżnia go inny front i wyraźnie "wyższe" nadwozie.

Sony SUV

Na nowych filmach widzimy z kolei nie tylko testy auta na torze i na drogach publicznych, ale także zakulisowe działania w zakładzie w Graz. W ten projekt zaangażowanych jest wiele innych firm - nVidia, Bosch, Valeo, Vodafone, ZF Group i AIMotive.

Zgrany ekosystem może być kluczem do sukcesu

Każdy producent wykorzystuje zewnętrznych wykonawców, od których kupuje poszczególne podzespoły, systemy lub pewne rozwiązania. Są to jednak pojedyncze moduły lub elementy tworzone na specjalne zamówienie. Jeśli więc te wszystkie firmy doszły do porozumienia i tworzą jeden ekosystem, który wykorzystuje ich topowe rozwiązania, to z pewnością mogliby w ten sposób wprowadzić na rynek jeden z ciekawych i bardziej intrygujących samochodów elektrycznych.

A trzeba przyznać, że Sony Vision-S nie wygląda źle. Prosta i estetyczna linia oraz nowoczesne wnętrze robią tutaj doskonałe wrażenie. Po cichu liczę więc na seryjną produkcję tego auta. Sprzedaż nie będzie zapewne problemem - przy tej liczbie sklepów Sony w wielu krajach wystarczy stworzyć odpowiedni system on-line i punkt odbioru zamówionego auta.