Suzuki EVX 2025 testuje się w Polsce. To będzie pierwszy masowy elektryk tej marki

Niedawno zadebiutowało jako auto koncepcyjne, ale jak widać wersja produkcyjna jest już szykowana. Suzuki EVX 2025 to pierwszy masowy samochód elektryczny tej japońskiej marki. Zamaskowany egzemplarz sfotografowano podczas testów w Krakowie.

Zdjęcie tego samochodu obiegło internet kilka dni temu. W Krakowie pojawił się bliżej nieznany zamaskowany prototyp, który ciężko było połączyć z jakąś marką. Na szczęście redaktor Marcin Napieraj ma dobre oko i szybko stwierdził, że jest to produkcyjna wersja Suzuki EVX. To będzie elektryczne auto opracowane na nowej platformie, które wprowadzi markę w nową erę. Co o nim wiemy?

Suzuki EVX 2025. Kompaktowe, nowoczesne

Japończycy długo szykowali się do odświeżenia swojego portfolio. Obecnie składa się na nie solidny, ale już nieco podstarzały S-Cross, Vitara Swift, Ignis i pożyczone od Toyoty auta, czyli Swace i Across. To nie są złe samochody, ale mają jeden problem - są w tyle za nowymi normami. Suzuki musi więc przygotować samochód, który spełni oczekiwania stawiane przez regulatorów i rynek, a mowa o aucie elektrycznym.

Suzuki EVX 2025

Na początku tego roku w Indiach pokazano prototypowy model EVX. To zwiastun pierwszego auta elektrycznego tej marki, szykowanego z myślą o wielu rynkach. Nikt nie spodziewał się wtedy, że Japończycy są już na tak zaawansowanym stadium projektu.

W Krakowie, przy jednej z ładowarek, sfotografowano zamaskowany egzemplarz tego auta. Od razu widać, że stylistyka została tutaj przeniesiona z konceptu, choć nieco ją złagodzono, zwłaszcza z przodu. Póki co jednak ciężko jest mówić o finalnym wyglądzie, gdyż w aucie wciąż znajdują się tymczasowe lampy.

Kliknij tutaj, aby przeczytać o prototypowym modelu EVX od Suzuki

Wnętrze też jest jeszcze tylko połowicznie wykończone, ale warto zwrócić uwagę na dwa ekrany, dwuramienną kierownicę i przyjemny dla oka kształt deski rozdzielczej.

Suzuki EVX 2025. Akumulator o pojemności 60 kWh i około 500 kilometrów zasięgu

Takie dane podawano podczas premiery studyjnego modelu. Co więcej, Suzuki zapewnia też, że ich elektryk zyska wersję AWD, z dwoma silnikami elektrycznymi.

Suzuki EVX 2025

To nie będzie duże auto. Jego długość wynosi 4,3 metra, szerokość 1,8 metra i wysokość 1,6 metra. Warto zwrócić uwagę na spory rozstaw osi, który będzie gwarancją przestronnego wnętrza. To także sugeruje, że Suzuki opracowało nową platformę dla tego modelu i nie wykorzystuje tutaj jako bazy konstrukcji z aut spalinowych.

Oficjalna premiera Suzuki EVX powinna mieć miejsce w przyszłym roku, a auto trafi na drogi w 2025 r.

Zdjęcia wykonał i udostępnił nam Michał Szczur. Dziękujemy.