Suzuki Swift debiutuje w nowym wydaniu. Póki co ma metkę "konceptu"

W Tokio światło dzienne ujrzy całkowicie nowe Suzuki Swift. Japończycy przypięli mu metkę "konceptu", ale w zasadzie patrzymy tutaj na produkcyjną wersję tego modelu. Czego możemy się po nim spodziewać?

Przyszły rok może być dla Suzuki dużym przełomem. Japońska marka pracuje nad szeregiem nowych modeli, a dwa z nich zobaczymy w Europie. Jedną z najbardziej wyczekiwanych premier jest model eVX, czyli elektryczny crossover. Do niego dołączy zaś nowe Suzuki Swift, które właśnie ujrzało światło dzienne - choć póki co w wydaniu "koncepcyjnym".

Nowe Suzuki Swift będzie bardzo ważnym modelem dla tej marki

Kolejna generacja tego auta wykorzysta najprawdopodobniej konstrukcję obecnej generacji, aczkolwiek w gruntownie przebudowanej formie. Pierwsze zdjęcia zdradzają też zmiany w stylistyce. Ogólny koncept bryły nadwozia pozostał niezmieniony, aczkolwiek wyraźnie odświeżono tutaj pas przedni.

Suzuki Swift 2024 Suzuki Swift 2024

Wyróżnikiem nowej generacji stanie się jedna linia, która łączy maskę w przetłoczeniem profilu bocznego. Grill stał się bardziej zaokrąglony, a światła (nieco bardziej kanciaste w górnej części) mają nową sygnaturę świetlną.

Na błotniku tego auta wyraźnie zaakcentowano plakietkę "HYBRID", co sugeruje, że pod maską znajdzie się zelektryfikowany napęd. Trudno jednak powiedzieć, czy mówimy tutaj o miękkiej hybrydzie, czy też o układzie "STRONG HYBRID", który znamy z modelu Vitara i S-Cross. Miejmy nadzieję, że ten został gruntownie przebudowany, gdyż w obecnej formie ustępuje konkurencji pod każdym kątem.

W Tokio Suzuki pokaże także inne auta - w tym nowe wydaniu konceptu eVX

Ten samochód będzie bardzo ważny w wielu krajach, w tym w Europie. To całkowicie autorska konstrukcja marki, plasująca się w segmencie crossoverów z pogranicza aut klasy B i C. Akumulator ma tutaj oferować 60 kWh, a do wyboru będzie wariant jednosilnikowy i dwusilnikowy (4x4).

Obecnie Suzuki prowadzi intensywne testy tego auta w Europie. To sugeruje, że Stary Kontynent jest bardzo ważny dla tego producenta. Swift także przechodzi proces weryfikacji na drogach Francji i Hiszpanii.

Nowe Suzuki Swift w produkcyjnej formie powinno zadebiutować na początku przyszłego roku. W drugiej połowie 2024 r. poznamy z kolei Suzuki eVX, które w salonach zadebiutuje bliżej 2025 r. Dzięki temu gama tej marki zmieni się nie do poznania.