Suzuki wprowadzi do sprzedaży hybrydowe auta bazujące na Toyotach

To przełomowy dzień dla Suzuki i Toyoty. Marki te oficjalnie ogłosiły rozszerzenie współpracy, które przyniesie szereg ciekawostek. To także dobre wieści dla Polaków.

Toyota i Suzuki zacieśniają swoją globalną współpracę, co przyniesie ogromne korzyści obydwu firmom. Jest to rozwinięcie współpracy zawiązanej w 2017 roku, na mocy której Suzuki miało wspomóc Toyotę w segmencie aut miejskich, zaś Toyota zaoferowałaby Suzuki możliwość wspólnego tworzenia hybryd i aut kompaktowych na cały świat.

Dzisiaj poznaliśmy szczegóły dalszych planów. Przede wszystkim Suzuki zyska dwa nowe modele - będą one bazowały na Toyocie RAV4 Hybrid i nowej Corolli Wagon Hybrid. Pojazdy te uzupełnią gamę tego producenta i zapewnią mu możliwość zawalczenia o nowych klientów. Suzuki otrzyma także hybrydową technologię, którą będzie mogło wykorzystać w swoich autach.

Suzuki z kolei zaoferuje Toyocie swoje jednostki napędowe przeznaczone do małych aut. Mowa tutaj najprawdopodobniej o jednostkach 1.0 i 1.4 Boosterjet oraz 1.2 DualJet. Jednostki te mają trafić do małych i kompaktowych samochodów w Europie. Tutaj pojawia się też polski wątek, gdyż Toyota zamierza produkować jednostki Suzuki w fabryce w naszym kraju, pod egidą Toyota Motor Manufacturing Poland. 

Toyota i Suzuki przygotują także hybrydowe auto na rynek indyjski, korzystające z platformy modeli Claz i Ertiga. Modele Baleno, Vitara Brezza, Claz i Ertiga mają być także brandowane jako Toyota i trafiać w tej postaci na rynek afrykański.

Dla tych producentów współpraca to nowy rozdział i szansa na wzmocnienie pozycji na rynku. Jak podkreślają przedstawiciele obydwu marek (Akio Toyoda i Osamu Suzuki) "takie działania zapewniają bezpieczeństwo i przetrwanie w czasach ogromnych zmian na rynku".