Szwecja zmaga się z plagą kradzieży wyposażenia samochodów

Od dłuższego czasu Szwecja walczy z plagą kradzieży elementów wyposażenia auta. Łupem padają światła, kierownice czy elementy deski rozdzielczej.

Szwedzka policja rozpoczęła walkę ciągłymi kradzieżami elementów wyposażenia samochodu. Zjawisko to eskalowało do ogromnych rozmiarów na terenie całego kraju. Łupem złodziei padają takie elementy jak światła przednie i tylne, koła, systemy multimedialne, zegary i ekrany zegarów, panele klimatyzacji czy nawet niektóre fragmenty wykończenia i tapicerki. Coraz częściej kradzione są też kierownice. Jest to duży problem - Szwecja chce uchodzić za bezpieczny kraj, a tymczasem plaga kradzieży rośnie z miesiąca na miesiąc.

Na celowniku głównie auta klasy premium

Złodzieje szczególnie upodobali sobie auta marki BMW. To właśnie te auta są na celowniku amatorów cudzej własności. Fascynujący jest wręcz fakt, że proces ogołocenia auta z wielu elementów, w tym nawet kół zajmuje im raptem kilka minut. Co więcej, złodzieje nie oszczędzają przy tym szyb i najchętniej dostają się do wnętrza wybijając kolejno szyby.

Proceder ten zaczął się rozpowszechniać już kilka lat temu, jednak teraz eskalował do nieznanych wcześniej rozmiarów. Według szwedzkiej policji jednej nocy dochodzi nawet do kilku włamań do samochodów. Co więcej, nie jest to sytuacja występująca tylko w jednym regionie, ale w całym kraju.

Gdzie trafiają kradzione rzeczy?

Jak łatwo się domyślić większość kradzionych elementów trafia na wschód. Policji udało się zablokować kilka kanałów przerzutowych, jednak złodzieje są na tyle sprytni, że bez problemu obchodzą wszelkie akcje policyjne.

Dlatego też jeśli wybieracie się samochodem do Szwecji, to starannie planujcie miejsca, w których Wasz pojazd będzie "nocował". Najlepiej dopłacić do strzeżonych i monitorowanych parkingów oraz garaży podziemnych. Takie miejsca też nie zapewnią stuprocentowego bezpieczeństwa, ale w sytuacji kryzysowej jest szansa na zdobycie dowodów dla ubezpieczyciela. Szwecja to przepiękny kraj, ale plaga kradzieży może zachęcić Was do wyboru innego środka transportu, zwłaszcza gdy Wasze auto może wpaść w oko amatorom cudzej własności.

Źródło: Szwedzka policja