T-Roc R, Tiguan R i Arteon R zadebiutują jeszcze w tym roku

Jeszcze w tym roku gama modeli oznaczonych literą R w ofercie Volkswagena zostanie rozszerzona o trzy modele - T-Roca, Tiguana i Arteona.

Chętnych na szybkie wersje tych modeli nie brakuje. Aktualnie najmocniejszy T-Roc generuje 190 koni mechanicznych, zaś Arteon i Tiguan  odpowiednio 280 i 240 KM (2.0 TSI i 2.0 BiTDI). Niebawem jednak ulegnie to zmianie - wersje R zostały wstępnie potwierdzone. Pod maską T-Roca zagości najprawdopodobniej 310-konny wariant silnika 2.0 TSI, znany chociażby z Golfa R. Jednostka ta będzie też występowała w bliźniaczym Audi SQ2.

Znacznie ciekawiej zapowiada się Tiguan R. Zamaskowane modele jeździły po Nurburgringu już kilka miesięcy temu. Wedle wstępnych informacji Volkswagen może zastosować w tym aucie 2.5-litrową jednostkę R5, znaną z modelu RS3. Będzie ona zapewne nieco słabsza niż w hothatchu z Ingolstadt - potencjalnie moc oscylować będzie w granicach 350-370 KM. Znając życie skończy się zapewne na 2.0 TSI z Golfa R, ale miejmy nadzieję, że w Wolfsburgu odwagi nie zabraknie.

Arteon R również zapowiadany był od dłuższego czasu. Podczas naszych pierwszych jazd tym modelem przedstawiciele koncernu podkreślali, iż prace nad topowym wariantem tego modelu trwają, a pod maską pojawi się coś więcej niż zwykła "rzędowa czwórka". Nieco później Volkswagen pochwalił się planami dotyczącymi zastosowania silnika VR6. Wszystko wskazuje na to, że właśnie ta opcja wygrała - na szczęście. Arteon R ma generować około 400 koni mechanicznych. Wersja ta będzie też lepiej wyposażona oraz wyróżni się ciekawszym wykończeniem.

To nie koniec nowości z Wolfsburga. W tym roku pojawi się także kilka nowości. Przede wszystkim w lecie do salonów trafi nowy Touareg. Jesienią powinniśmy poznać z kolei T-Crossa, czyli małego crossovera/SUV-a na bazie Polo. Pod koniec roku liftingu doczeka się także Passat. Volkswagen zapewne delikatnie odświeży front oraz tył tego modelu - będzie on nawiązywał do nowych samochodów tej marki, głównie za sprawą lamp zintegrowanych częściowo z szerokim grillem. Poza tym niewielkie odświeżenie uzyska wnętrze - będzie bazować na tym znanym z Arteona. Sporo mówi się też o uzupełnieniu Passata o technologie znane z wyższego modelu oraz wprowadzenie nowych - w tym aplikacji na smartfona, która będzie mogła całkowicie zastąpić kluczyk.