Technical na bazie Peugeota 307CC to genialne rozwiązanie. Ukraińska armia wygrywa pomysłowością

Wojny wygrywa się nie tylko strategią, ale i sprytem. A tego ukraińskiej armii nie brakuje. Żołnierze przygotowują na szybko auta typu technical - i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że wykorzystują nawet samochody typu coupe-cabrio.

Samochody typu technical, czyli improwizowane pojazdy wojskowe, to często narzędzia kluczowe dla wielu konfliktów. Kojarzyć je możecie głównie z Bliskiego Wschodu i z Afryki, gdzie są często używane. Z reguły bazą jest solidny pickup (najczęściej kultowa Toyota Hilux). Na pace lądują z kolei karabiny maszynowe, działka bezodrzutowe lub działka przeciwlotnicze.

Zaletą technicali jest ich mobilność, szybkość i wytrzymałość. Z reguły znoszą one nawet trudne użytkowanie, a dostęp do części zamiennych jest bardzo prosty.

Ukrania także z nich korzysta. Tam jednak technical może bazować na czymś niespodziewanym

Nie od dzisiaj wiadomo, że w razie tak dużego konfliktu, nawet auta osobowe stają się skarbem dla armii. Ukraińscy żołnierze wzięli więc w obroty auta nietypowe - takie jak chociażby Peugeot 307 CC.

Mało kto spodziewałby się, że popularne coupe-cabrio może pełnić rolę technicala. Nic bardziej mylnego. Jak się okazuje kluczem do sukcesu jest tutaj odpowiednio długa tylna część nadwozia, wytrzymałe zawieszenie i konstrukcja przystosowana do dodatkowego obciążenia dachem.

technical

Zdjęcia, które pojawiły się w sieci, pokazują też szereg modyfikacji przeprowadzonych w tym aucie. Zawieszenie jest podniesione, a zderzaki zastąpiono metalowymi "baranami". Zniknęło też oświetlenie i drzwi boczne.

Wybór 307-ki być może być przypadkiem, ale pokazuje jedno - uznawana za felerną i zawodną konstrukcja może być używana nawet w trudnych warunkach. Po tym aucie widać, że błoto i rzeki nie były większym wyzwaniem.

Z pewnością ukraińska armia ma więcej takich samochodów

Mowa o pojazdach typu technical, które zbudowano w trakcie konfliktu. Obok popularnych pickupów w ruch poszły także zwyczajne auta, które potrafią zaskoczyć wroga - a to pozwala na skuteczną kontrofensywę przeciwko rosyjskiej armii.

Z Polski wysyłano setki aut terenowych

Przed dłuższy czas wiele osób parało się przewozem popularnych terenówek, które wejdą w użytek armii Ukrainy. Auta nawet pokroju pierwszej Hondy CR-V, Mercedesa ML czy innych SUV-ów były i wciąż są na wagę złota. Jak jednak widać nie tylko na nich można oprzeć skuteczne działania wojskowe.

Zdjęcie: E. Maloletka