460 KM i w 3,1 sekundy do setki za 244 900 zł. Tesla Model 3 Performance to budżetowy sportowiec

Jest bardzo szybka, zyskała kilka sportowych dodatków wizualnych i ma rozsądną cenę. Tesla Model 3 Performance wjeżdża do oferty marki.

Granica 450 KM nie jest czymś odległym, nawet w niektórych kompaktowych samochodach. Z reguły oznacza jednak duży wydatek, przez co takie auta nie są dostępne. Tesla Model 3 Performance to zmienia. Dostajemy tutaj osiągi i dobre przyspieszenie za teoretycznie niewielkie pieniądze. Tylko czy to ma sens?

Tesla Model 3 Performance jest szybka i tania. Ma też niezły zasięg

Suche dane techniczne wyglądają naprawdę dobrze w tym samochodzie. Akumulator oferuje 82 kWh pojemności, a silniki elektryczne oferują łącznie 460 KM. Oznacza to sprint do setki w 3,1 sekundy i ponad 260 km/h prędkości maksymalnej.

Amerykańska marka chwali się wydajnością napędu. Średnie zużycie ma wynosić 16,7 kWh, a zasięg według normy WLTP sięga 528 km. To całkiem niezłe wyniki jak na tak mocny samochód.

A co zmieniło się tutaj od strony układu jezdnego? Tesla nie jest marką, która specjalizuje się w strojeniu szybkich samochodów. Tutaj jednak poprawiono szereg elementów.

  • Na pokładzie pojawiło się nowe aktywne zawieszenie
  • Dopracowano hamulce
  • Układ rekuperacji i ESP dopasowano do osiągów auta

Nowością są trzy tryby jazdy: Standard, Sport i Track.

  • Tryb Standard stawia na komfort amortyzacji i uspokaja pracę napędu
  • Sport usztywnia zawieszenie i zmniejsza siłę wspomagania układu kierowniczego
  • Track wyostrza pracę napędu, oferuje szybszą reakcję na wciśnięcie gazu i jeszcze bardziej osłabia pracę wspomagania układu kierowniczego

Nie zabrakło tutaj także zmian wizualnych

Sportowe wydanie Modelu 3 zyskało przede wszystkim przeprojektowane zderzaki. Są one agresywniejsze wizualnie i mają nowe aerodynamiczne elementy. Na pokrywie bagażnika pojawiła się czarna lotka, a w nadkolach znajdziemy 20-calowe felgi Warp.

Nowością we wnętrzu są sportowe kubełkowe fotele. Model 3 w wydaniu Performance zyskał też zmodyfikowane oprogramowanie multimediów, które zapewnia wgląd w szereg funkcji samochodu i napędu.

Tesla Model 3 Performance

W ofercie pozostają dotychczasowe lakiery, a wnętrze, w zależności od konfiguracji, może być czarne (standardowo) lub białe (za dopłatą w wysokości 5500 złotych).

Ile kosztuje Tesla Model 3 Performance w Polsce?

Wyjściowo 244 900 złotych. Do tej ceny można dodać lakier metaliczny (5800 lub 9000 złotych w zależności od koloru) i jasne wnętrze (5500 złotych). Na liście opcji jest też "rozszerzony autopilot" za 19 500 złotych i budząca kontrowersje "pełna zdolność do samodzielnej jazdy" za 39 000 złotych.

Dostawy pierwszych egzemplarzy zaplanowano na przełom maja i czerwca.