Tesla przegrała z Chińczykami. Elon Musk zarzuca projekt taniego modelu za 25 000 euro

Jeśli liczyliście na to, że tania Tesla za 25 000 euro będzie Waszym kolejnym samochodem, to niestety mamy złe wieści - tak się nie stanie. Amerykańska marka oficjalnie zarzuca ten projekt i skupia się na innym nietypowym pojeździe.

Tania Tesla była tym, co Elon Musk obiecywał od lat. Amerykańska marka pracowała nad budżetowym samochodem na prąd, wycenianym na około 25 000 euro i 25 000 dolarów. Wszystko wskazywało na to, że poznamy go w nieodległej przyszłości. Tymczasem okazuje się, że nie ma na to szans - projekt wylądował w śmietniku.

Jak donosi Reuters, pracownicy firmy dowiedzieli się o tym pod koniec lutego. Elon Musk stawia teraz na inne wyzwanie, które jest dość nietypowe.

Tesla nie stworzy taniego samochodu, bo nie ma szans na pokonanie konkurentów z Chin

Ta wiadomość może być ogromnym ciosem dla wielu firm, także z Europy. Po opublikowaniu raportu Reutersa akcje Tesli spadły o 5%. Amerykańska marka, według informacji pozyskanych od pracowników, nie jest w stanie podjąć walki z chińskimi produktami.

Tworzenie taniego samochodu elektrycznego wymaga szeregu cięć. Nawet Tesla, która teoretycznie zasłynęła z obniżania cen, nie może już bardziej opuścić poprzeczki. A to pokazuje, że takie koncerny jak Volkswagen czy Renault również mogą być w tarapatach.

Co jest tutaj największym problemem? Skupcie się na słowie "marża". W przypadku tanich samochodów, zwłaszcza elektrycznych, jest znikoma. A to oznacza, że na każdym sprzedanym samochodzie producent zarabia grosze. Realnie jest nawet na minusie, co w przypadku wielu koncernów w ogóle nie wchodzi w grę.

Tesla tani model 2 projekt

Elon Musk uznał, że wyciskanie jakichkolwiek pieniędzy z obiecywanego od lat samochodu będzie fizycznie niemożliwe przy konkurencji z Chin

Skala produkcji pojazdów w Państwie Środka i ich ceny zwyczajnie ograniczają pole do popisu. To tylko pokazuje jak bardzo chińskie marki zmieniły rynek i jak ogromny jest ich wpływ na wielkie koncerny.

Co więc teraz zrobi Tesla? Jak donoszą informatorzy Reutersa, Elon Musk stawia na pierwszym miejscu projekt "Robotaxi". To elektryczny autonomiczny pojazd, który ma być przyszłością miejskiej mobilności. Inżynierowie odpowiedzialni za Teslę "Model 2" teraz położą większy nacisk na rozwój nowego samochodu. Tutaj jednak produkcja będzie niewielka, a cena bardzo wysoka.

Musk oczywiście zaprzecza tym informacjom

W swoim wpisie na Twitterze stwierdził, że "stare media" umierają, a Reuters robi to dla kliknięć. Czyżby? O tym przekonamy się w najbliższych miesiącach.