Tesla szykuje się do debiutu Modelu 3 w Europie. A Model S bije rekordy sprzedaży

Tesla chce podbić Europę elektrykami. Pomóc w tym może Model 3, który niebawem zagości na naszych drogach.

Pierwsze egzemplarze Tesli Model 3 mają pojawić się u europejskich dealerów już w lutym 2019 - początkowo na rynku niemieckim i szwajcarskim. Następna w kolejności jest Norwegia, gdzie lista oczekujących na swoje pojazdy jest bardzo długa. Samochód ten ma kosztować 63 000 euro, co uczyni go mocną konkurencją dla wielu nowych samochodów elektrycznych ze starego kontynentu. Co prawda auta takie jak Mercedes EQC, Audi e-tron oraz przede wszystkim Jaguar I-Pace teoretycznie celują w Teslę Model X, to jednak cenowo oraz dzięki dużemu zasięgowi to właśnie Model 3 będzie częściowo konkurował z tymi autami.

Pierwszym rynkiem, który zyska Teslę Model 3 będą Niemcy. Tutaj w ofercie będą standardowe wersje jak i te ze zwiększonym zasięgiem. Nie zabraknie także odmiany Performance, która oferować będzie sportowe osiągi i lepsze właściwości jezdne.

Ciekawostką dla wielu osób może być fakt, iż Tesla Model S, czyli większy i starszy model, sprzedaje się w Europie jak świeże bułeczki. W okresie od stycznia do października Tesla sprzedała 13 209 samochodów Model S (według danych JATO Dynamics). To znacznie wyższa wartość niż w przypadku Mercedesa Klasy S (12 688) czy BMW Serii 7 (niecałe 9 000 sztuk). Tesla Model X z kolei znalazła 8 801 nabywców.

Kiedy pojawi się pierwsze polskie przedstawicielstwo marki? Póki co nie wiadomo - kanały, które podają się za "oficjalne", w rzeczywistości nie mają zbyt wiele wspólnego z Teslą. Brak odpowiedniej infrastruktury oraz odpowiednich dotacji nie zachęca ludzi do zakupu takich aut (poza tym cena jest wysoka), a producenta do wejścia na polski rynek.