Tor Żerań przegrał z deweloperem

Słynny tor testowy Fabryki Samochodów Osobowych po 65 latach przestaje istnieć. Na jego miejscu ma powstać osiedle mieszkaniowe.

Niepewna sytuacja Toru Żerań była znana od dawna. Grunt został sprzedany, jednak wiele związanych z motoryzacją osób i stowarzyszeń walczyło o to, aby ważny z punktu widzenia historii polskiej motoryzacji obiekt przetrwał w jakiejś formie. Ostatnimi czasy ta przyszłość zaczęła rysować się nawet w nieco bardziej różowych barwach. Pojawiły się imprezy w tamtym miejscu, organizowane były zloty, a nawet wyścigi. Aż do wczoraj.

Od rana okazało się, że na terenie toru jest ciężki sprzęt, a bramy zamknięte są łańcuchem. Na miejscu był też właściciel terenu, który ogłosił, że rozpoczyna rozbiórkę toru pod budowę osiedla. Sytuacja była o tyle dramatyczna, że na terenie toru znajdowały się samochody, a ich właściciele nie byli wpuszczani na jego teren. Liczymy, że uda się wypracować jakieś porozumienie między zainteresowanymi stronami, choć nie mamy wielkich złudzeń, że tak atrakcyjny grunt zostanie "przepuszczony" bez zarobku. To nie ten kraj. W tej sytuacji nie popisały się również władze Warszawy oraz państwowe, które mogły wyłączyć ze sprzedaży zabytkowy obiekt i przekazać go chociażby na cele naukowo - muzealne. Motoryzacja i Technika to również część naszej, polskiej historii.

Tor na żeraniu otworzono we wczesnych latach pięćdziesiątych, tuż po rozpoczęciu produkcji w zakładach FSO. Miał nieco ponad 2 km długości z charakterystycznymi dwoma łukami końcowymi wykończonymi kostką granitową, prostą oraz fragmentami do badania pracy zawieszenia. Widział wiele - testy nowych samochodów, zawody sportowe, bicie rekordów, a także niemalże wszystkie polskie prototypy, w tym Syrenę Sport, Warszawę, czy Fiata 125p.

Aktualizacja

Właściciel terenu, Mennica Polska, wystosował oficjalne pismo, w którym twierdzi, iż obiekt wykorzystywany był bez ich zgody. Jest to bardzo ciekawe, gdyż od ponad dwóch lat organizowano tam wiele wydarzeń, w tym otwarcia i zamknięcia sezonów klasycznej motoryzacji czy też treningi, podczas których można było ćwiczyć umiejętności prowadzenia. W dniu dzisiejszym całkowicie zniszczono południowy łuk, zdzierając zabytkową kostkę.