Toyota szykuje modnego elektryka. bZ Compact SUV będzie ważnym autem w gamie

Elektryfikacja stała się ważnym punktem rozwoju dla Japończyków. Toyota bZ Compact SUV ma być tym modnym elementem w gamie modelowej - celującym w młodszych klientów, poszukujących atrakcyjnego auta. Podczas konferencji Kenshiki w Belgii ujawniono większą liczbę informacji na temat tego samochodu, włącznie ze wstępnymi planami dotyczącymi produkcji.

Wejście Toyoty w świat elektromobilności zaczęło się wyjątkowo późno - ale Japończycy chcą nadrobić zaległości w tej kwestii. Model bZ4X już zadebiutował w ofercie, zaś w Chinach dołączył do niego sedan bZ3. To jednak dopiero początek całej rodziny aut na prąd. Kolejną nowością ma być Toyota bZ Compact SUV - auto, które według wielu osób zapowiadało następcę modelu C-HR (zresztą sami tak twierdziliśmy).

Nic bardziej mylnego. Podczas forum Kenshiki w Belgii obok siebie na scenie stanął C-HR Prologue, czyli właśnie zapowiedź drugiej generacji tego auta, oraz bZ Compact SUV. Są to dwa skrajnie różne auta, które łączą pewne cechy wizualne. Różnic jest jednak bardzo dużo!

Toyota bZ Compact SUV to elektryczne auto o wymiarach Corolli

Co wiemy o tym nadchodzącym modelu? Przede wszystkim jest on zdecydowanie większy od C-HR Prologue, co idealnie oddają zdjęcia obydwu aut. Zobaczcie je sami.

Toyota bZ Compact SUV

Elektryczny SUV mierzy 4538 mm długości i 1888 mm szerokości. Swoimi wymiarami idealnie wpisuje się więc w segment samochodów kompaktowych. Warto tutaj dodać, że bZ Compact SUV jest krótszy od bZ4X o ponad 15 centymetrów.

Stylistyka tego samochodu to kolejna interpretacja nowej linii japońskiej marki. Charakterystyczny front może wpaść w oko, a linia dachu oraz tylnej części nadwozia przywodzi właśnie na myśl mniejszego C-HR'a.

Największą różnicą jest jednak przeszklenie kabiny (znacznie większe w elektryku). Tylne okna w C-HR Prologue są małe, a szerokie słupki budują masywną linię nadwozia. Tutaj postawiono na bardziej klasyczne, ale wciąż ciekawe wizualnie podejście.

Toyota nie chwali się specyfikacją, ale zapowiada wstępnie datę premiery

Auto na pewno oparte będzie na platformie e-TNGA, stosowanej już w modelu bZ4X. Do czasu premiery zmienić się mogą jednak akumulatory i silniki elektryczne. Oficjalnej daty nie podano wprost, ale wszystko wskazuje na to, że bZ Compact SUV w produkcyjnej formie zadebiutuje między 2024 a 2025 rokiem, czyli mniej więcej za dwa lata.

Bez wątpienia będzie to ważne dla marki auto. Modny segment i atrakcyjna stylistyka mogą być kluczem do sukcesu. Najważniejsze w tym wszystkim jest też stworzenie dobrej specyfikacji napędu - a tutaj Toyota ma jeszcze przed sobą dużo pracy.