Toyota bZ5 2024. Elektryczny sedan z Japonii namiesza na rynku?

Tak, Toyota stawia na elektryki - i szykuje kolejne modele. Jednym z nich będzie Toyota bZ5, czyli sedan na prąd. Co o nim wiemy?

W połowie grudnia ubiegłego roku Toyota zasypała nas całą gamą prototypów. Te auta, choć wyglądające jeszcze jak wczesne "wydmuszki", zapowiadają nadchodzące modele. Co je łączy? Wszystkie są na prąd. Dokładnie 15 elektrycznych pojazdów uzupełni w ciągu najbliższych lat gamę marki. Jedną z najbliższych premier jest Toyota bZ5, czyli produkcyjne wydaniu prototypu bZ SDN.

Toyota bZ5 2024 - efektowny wizualnie sedan, jeżdżący wyłącznie na prądzie

Niektórzy złośliwie twierdzą, że Toyota przespała elektryfikację i teraz dołącza do zabawy mocno spóźniona. Pośpiech niestety jest największym wrogiem producentów, gdyż zwykle oznacza szereg uproszczeń i niedoróbek.

Toyota bZ5 2024

Póki co na rynek wjechał tylko jeden elektryczny model marki, Toyota bZ4X. Pierwsze egzemplarze dopiero się produkują, ale już pojawiły się wątpliwości dotyczące czasu ładowania i wydajności auta.

To kluczowa kwestia, gdyż kolejne elektryki marki będą korzystały z tej samej architektury e-TNGA. Wszystko wskazuje również na to, że znajdziemy tam te same baterie. Toyota bZ5 ma być jednym z takich aut - oferującym 450 kilometrów zasięgu, wersję FWD i AWD.

Stylistyka ma być jedną z mocniejszych stron elektrycznego sedana. Zdjęcia zamaskowanych egzemplarzy krążących po Chinach sugerują, że wersja produkcyjna nie będzie się niemal różniła od prototypu.

Na bazie dostępnych zdjęć nasi koledzy z Motor.es przygotowali ciekawy render, który dobrze obrazuje wygląd nadchodzącego modelu.

Toyota bZ5 będzie walczyć z...

No właśnie - kto będzie rywalem tego auta? Można śmiało założyć, że największym konkurentem stanie się nadchodzący Volkswagen Aero B, czyli nowy sedan, będący swego rodzaju rywalem Tesli Model 3.

Toyota bZ5 2023 Toyota bZ5 2023

Niemcy intensywnie testują ten model, porównując go właśnie między innymi z Teslą. Kolejną marką, która stawia na sedany, jest Hyundai. Tutaj lada chwila zadebiutuje IONIQ 6, czyli efektowny wizualnie sedan o nietypowej stylistyce.

W jego przypadku dostaniemy specyfikację z IONIQ-a 5. Platforma E-GMP połączy się z baterią o pojemności do 77,4 kWh, a zasięg powinien przekraczać 500 kilometrów na jednym ładowaniu.

Toyota bZ5 2024

Jedno jest pewne - Toyota dołączy do segmentu, który szybko się rozwija. Warto więc obserwować poczynania Japończyków, gdyż ich auto pojawi się na rynku chwilę po konkurentach.