Cesarz jeździ bez dachu. Oto Century zbudowane na koronację Cesarza Naruhito

22 października odbędzie się oficjalna koronacja nowego cesarza Japonii - panującego od maja Naruhito. Na tę okazję zbudowaną otwartą Toyotę Century.

Cesarz Naruhito przejął władzę 1 maja 2019 roku po abdykacji swego ojca, Akihito. Choć rola rodziny królewskiej w Japonii jest stricte reprezentacyjna, to jednak kraj ten jest przywiązany do swojej tradycji i bardzo poważnie podchodzi do tego tematu. 22 października odbędzie się oficjalna koronacja Naruhito, co jest bardzo dużą uroczystością, która przyciągnie do Tokio (i zapewne przed telewizory) nawet miliony osób.

Toyota Century dla cesarza

Tradycyjnie już Toyota przygotowała na tę okazję swoją unikalną limuzynę. Cesarz jak i najwyżsi rangą politycy poruszają się niemal wyłącznie modelami Century. Ten samochód to prawdziwe dzieło sztuki, któremu nie dorówna żaden Mercedes Klasy S czy inna limuzyna. Toyota z niezwykłym pietyzmem podchodzi do budowy każdego egzemplarza, wykorzystując w nich sprawdzone rozwiązania i najlepsze materiały wykończeniowe. Na przykład logo, które montowane jest na grillu przednim powstaje aż 6 tygodni. Lakier kładziony jest ręcznie, a następnie starannie polerowany.

Sercem tej limuzyny jest znany silnik. To konstrukcja z Lexusa LS600h, oferowanego w poprzedniej generacji. Hybrydowe V8 nie tylko jest oszczędne, ale także zapewnia odpowiednie osiągi. W końcu ta mierząca blisko 5,4 metra długości limuzyna potrzebuje zapasu mocy.

Cesarz Naruhito otwartą limuzyną będzie poruszał się ze swoją małżonką, Masako.