2 000 000 kilometrów bez większych napraw. Ta Toyota Corolla jest nie do zajechania!

To wynik warty odnotowania. Toyota Corolla z 1993 roku przejechała 2 000 000 kilometrów bez większych napraw - i wciąż służy do pracy!

Używanie jednego samochodu niemal od nowości, nawet jeśli jest to 30 lat, to nic wielkiego. Pokonanie jednak takim autem 2 000 000 kilometrów robi wrażenie - i to "tylko" w 22 lata. Ta Toyota Corolla Wagon wykręciła taki wynik w Nowej Zelandii - i wciąż jest użytkowana jako auto do pracy!

Ta Toyota Corolla Wagon pokonuje tygodniowo 5000 kilometrów

Zacznijmy jednak od krótkiej historii tego egzemplarza, gdyż jest ona dość ciekawa. Otóż auto pochodzi z "szarego importu" i trafiło do Nowej Zelandii prosto z Japonii. To najbardziej bazowa specyfikacja Corolli Wagon z 1993 roku. Biały lakier, czarne zderzaki i absolutny brak wyposażenia sprawiają, że tak naprawdę nie ma tutaj niczego, co mogłoby się zepsuć.

Obecny właściciel samochodu, Graeme Hebley, kupił go w 2000 roku jako auto do pracy. Samochód miał wówczas 80 000 kilometrów przebiegu i był w idealnym stanie.

Toyota Corolla Wagon

Auto trafiło do naprawdę ciężkiej roboty. Praktycznie codziennie Pan Hebley pokonuje trasę z Wellington do New Plymouth i z powrotem. To 356 kilometrów i 4 godziny i 45 minut jazdy w jedną stronę.

Graeme Hebley jest podwykonawcą dla jednej z lokalnych gazet i zajmuje się transportem kluczowego druku. Stąd tak duże przebiegi, które "nakręcane są" na trasie pomiędzy dwoma dużymi miastami.

Aby samochód był w idealnym stanie, przeglądy odbywają się co dwa tygodnie. Wówczas wymieniany jest olej. Do tego w historii samochodu dwudziestokrotnie zmieniano rozrząd i paski osprzętu. Co ciekawe zawieszenie, układ jezdny i nadwozie są w oryginalnym stanie i nie wymagały żadnych napraw.

Według właściciela kluczem do sukcesu nie jest pochodzenie auta, a dbałość o nie

Hebley podkreśla, że japońska solidność to tylko składowa sukcesu tego auta. Kluczową kwestią jest regularne serwisowanie i sumienne wymiany oleju co 10 000 kilometrów. To dzięki nim Toyota Corolla Wagon zachowała pełną sprawność i jest gotowa do codziennej wymagającej pracy.

Bez wątpienia taki wynik ciężko byłoby uzyskać wieloma samochodami, aczkolwiek nowe maszyny nie są dużo gorsze. Idealnym przykładem jest Honda Civic, która w rok pokonała ponad 400 000 kilometrów.

Źródło: NZ Herald