Toyota Yaris Hybrid - Już 200 tysięcy sztuk

Toyota poinformowała ostatnio o wyprodukowaniu 200-tysięcznego egzemplarza swojego hybrydowego malucha - modelu Yaris Hybrid. Auto powstało w fabryce w Valenciennes i otrzymało barwę Pure White High.

Pewnie zastanawiacie się, czemu jest to tak ważna informacja - już spieszę z wyjaśnieniem. Otóż jest to wspaniały dowód na to, że pojazdy hybrydowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów. Nie są to już tylko samochody pokazowe, kupowane przez korporacje by udowodnić, że są „eko”. Są to już realnie występujące w ruchu miejskim auta.

Toyota-Yaris-Hybrid-2015-4

Przejdźmy zatem do statystyk. Z samej wyżej wspomnianej fabryki Toyoty wyjeżdża każdego dnia 300 nowych egzemplarzy hybrydowego Yarisa. A nie jest to przecież jedyny model z takim rodzajem napędu dostępny na rynku. W 2012 roku udział produkcji Yarisa Hybrid w całej gamie Yaris wynosił z kolei 25% - dziś natomiast jest to 40%. Widać zatem duży wzrost zainteresowania.

Warto tu również zauważyć, iż auto Toyoty z segmentu B jest najchętniej kupowanym modelem japońskiego producenta w Europie. Tylko w ubiegłym roku ponad 180 tysięcy egzemplarzy trafiło do klientów na Starym Kontynencie, z czego blisko 60 tysięcy w wariancie hybrydowym. W tym roku można się jednak spodziewać jeszcze lepszych rezultatów.

Toyota-Yaris-Hybrid-2015-12

Dla przypomnienia - Toyota Yaris Hybrid wyposażona została w układ hybrydowy, który obejmuje: silnik benzynowy o pojemności 1,5 litra oraz silnik elektryczny. Akumulator naturalnie ładowany jest dzięki energii odzyskiwanej podczas hamowania. Średnie spalanie zdaniem producenta wynosi 3,3 litra na 100 kilometrów - tu jednak trzeba mieć na uwadze mistyczny cykl pomiarów NEDC, który niezupełnie odzwierciedla rzeczywistość.

Jedno jest jednak pewne - hybrydy stają się coraz popularniejsze, a więc po raz kolejny Toyota miała rację. Czy ten sam los spotka technologię wodorową? To już zupełnie inna opowieść.