Volkswagen Golf GTD Variant - Wariant sportowy

Ledwie zakończyły się targi w Detroit, a producenci samochodów już szykują się do kolejnych pokazów w innej części świata. Tym razem mowa o miejscu nieco nam bliższym, czyli szwajcarskiej Genewie, gdzie Volkswagen zaprezentuje nowe oblicze Golfa GTD.

Volkswagen Golf kojarzy się z samochodem raczej rozsądnych rozmiarów. Jest to typowy kompakt, który nadaje się zarówno do jazdy po mieście, jak i na dłuższe trasy. Rozwinięcie Variant z kolei oznacza nadwozie typu kombi. Zapewnia to nieco większą ładowność, a więc i funkcjonalność auta. I w końcu skrót GTD, który oznacza Gran Turismo Diesel. Dzięki niemu możemy się spodziewać wybuchowej mieszanki sportowego charakteru i osiągów z ekonomią i wygodą podczas długich podróży.

Volkswagen Golf GTD Variant będzie wyposażony w ten sam silnik, co jego bliźniak w hatchbacku. Będzie to jednostka TDI generująca 184 konie mechaniczne mocy i 380 Nm maksymalnego momentu obrotowego, przy pojemności skokowej 2 litrów. Gran Turismo Diesel będzie mógł się w ten sposób rozpędzić do 100 km/h w niespełna 8 sekund. Ponieważ jednak osiągi to nie wszystko, zgodnie z obliczeniami producenta, przy optymalnej jeździe możliwe będzie osiągnięci średniego spalania na poziomie 4,4 l/100 km.

Charakter sportowego kombi widać nie tylko po osiągach. Zdradzają go też poszczególne elementy, które można zaobserwować na zewnątrz pojazdu. Zaliczyć należy do nich specjalnie zaprojektowane zderzaki i osłonę chłodnicy o strukturze plastra miodu, przyciemnione tylne światła, nakładki poszerzające progi, 17-calowe felgi ze stopu metali lekkich, czarne relingi dachowe, a także chromowane, podwójne końcówki rur wydechowych.

Wnętrze zaprojektowane zostało natomiast w sposób, który oddawać ma dynamikę pojazdu, przy jednoczesnym zachowaniu ergonomii i funkcjonalności. Z przodu znajdą się sportowe siedzenia pokryte tkaniną Clark, po bokach zaś zaobserwować można podświetlone listwy na progach. Do tego dochodzi czarna podsufitka, czarne poszycie słupków, rozmaite elementy dekoracyjne w kolorze Checkered Black, a także wykonane ze stali nierdzewnej nakładki na pedały. Dla wygody prowadzenia kierowca dostanie do użytku pokrytą skórą kierownicę z aluminiowymi zdobieniami, a także gałkę dźwigni zmiany biegów w formie piłki golfowej.

W niemieckiej specyfikacji Golf GTD Variant posiada dodatkowo sportowe zawieszenie obniżone o 15 mm, biksenonowe reflektory, a także progresywny układ kierowniczy. Nie wiadomo jednak póki co, czy te elementy trafią również na listę standardowego wyposażenia polskiej wersji.

Volkswagen Golf GTD Variant zostanie pokazany publiczności podczas salonu samochodowego w Genewie, który odbędzie się na początku marca. W sprzedaży pojawi się natomiast chwilę później, bo w maju bieżącego roku.