Volkswagen Golf R Touch - Gestykuluj i dotykaj

Dotyk to jeden z najważniejszych zmysłów. Jest on bardzo chętnie wykorzystywany we wszystkich nowoczesnych urządzeniach, takich jak smartfony, tablety czy chociażby nasze laptopy. Odpowiednie gesty i kombinacje kliknięć uruchamiają odpowiednie opcje. Volkswagen postanowił przenieść to rozwiązanie do auta, zastępując większość fizycznych przycisków ekranami pojemnościowymi.

Popis możliwości producenta z Wolfsburga znajdziemy w koncepcyjnym Golfie R, zaprezentowanym podczas targów CES w Las Vegas. Głównym elementem wnętrza stały się trzy wyświetlacze. Pierwszy znajdziemy w miejscu zegarów - ma on 12.3 cala i został wykonany w technologii TFT. W dużej mierze przypomina rozwiązanie, które zastosowano na pokładzie nowego Audi TT oraz Volkswagena Passata. Centrum dowodzenia skupiono na centralnym ekranie, zajmującym niemal całą konsolę środkową. Odpowiada on za sterowanie nawigacją, mediami oraz ustawieniami auta. Z kolei pod nim zamontowano nieco mniejszy wyświetlacz, z którego to możemy zmienić konfigurację poszczególnych podzespołów auta, takich jak zawieszenie, czy też wspomaganie układu kierowniczego oraz nastawy klimatyzacji.

Jeśli w tym miejscu stwierdziliście, że to nic odkrywczego - wszak Tesla Model S słynie z charakterystycznego "€žtabletu"€ - to jesteście w błędzie. Otóż Volkswagen umieścił w swoim aucie jeszcze jedną rzecz, która całkowicie zmienia dotychczasową obsługę auta. Jej najważniejszym punktem jest kamera 3D umieszczona na podsufitce. Czyta ona nasze gesty oraz ruchy, uruchamiając odpowiednio dopasowane funkcje. Dla przykładu, wykonując ruch ręką wzdłuż szyberdachu zainicjujemy proces jego otwierania. Podobnie wygląda kwestia obsługi innych elementów.

Volkswagen uważa, że ten system już w niedalekiej przyszłości pojawi się w seryjnej produkcji, szybko zastępując stosowane do tej pory rozwiązania.