Volkswagen Polo R WRC - Mały, ale szatan

Rajdowe Mistrzostwa Świata przyciągną niebawem wielu fanów motosportu przed ekrany telewizorów i komputerów. Z tej też okazji Volkswagen zaprezentował nową odsłonę Polo R WRC, które będzie podczas kolejnych etapów Mistrzostw Świata bronić zwycięskiego tytułu z ostatnich lat.

Zespół fabryczny Volkswagena otrzymał niedawno nowy samochód, którym pojedzie w tegorocznych zawodach WRC. Samochód został udoskonalony nie tylko od strony wizualnej, ale i technicznej.

Seria rajdów, które odbędą się w roku 2015, rozpoczyna się od Monte Carlo 22 stycznia. Barwy Volkswagena natomiast reprezentować będą między innymi podwójni mistrzowie świata (2013, 2014) Sebastien Ogier i Julien Ingrassia. W kolejnych autach pojadą z kolei Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila oraz Andreas Mikkelsen i Ola Floene.

Wróćmy jednak do samego samochodu. Nowe Polo R WRC charakteryzować się będzie nowymi barwami. Przód auta pomalowany został na granatowo, tył zaś, gdzie znalazł się nowy spojler, na biało. Przejście między kolorami wykonane zostało natomiast przy pomocy biało-niebieskich pasów. Nadwozie auta zdobić będą dodatkowo logotypy partnerów Volkswagena podczas Rajdowych Mistrzostw Świata. Znajdą się wśród nich między innymi Red Bull, Michelin, czy Castrol.

Zmiany techniczne obejmują większość auta. Do nowości należy zaliczyć hydrauliczne sterowanie zmianą biegów, które obsługiwać można przy pomocy łopatki umieszczonej na kolumnie kierownicy. Ponad połowa podzespołów nowego Polo R WRC została jednocześnie zmieniona na „prostsze, lżejsze, stabilniejsze”. Pod maską z kolei spoczywa 318 koni mechanicznych.

Sebastien Ogier, zeszłoroczny mistrz świata WRC, jest przekonany, że nowe Polo R WRC poradzi sobie z kolejnym sezonem rajdów równie dobrze, jak jego poprzednik. „Cieszymy się na nowy sezon, emocjonujące będzie porównanie się z innymi zespołami. Testy dotychczas przebiegały dobrze, nasi inżynierowie trafili w dziesiątkę. Polo R WRC drugiej generacji jest szybsze i lepsze niż jego poprzednik” – powiedział kierowca zespołu fabrycznego Volkswagena.

Rajdowe Mistrzostwa Świata startują 22 stycznia 2015 roku. Łącznie składają się z trzynastu rajdów, z których ostatni odbędzie się w Wielkiej Brytanii w połowie listopada. Na początku lipca natomiast imprezę tę gościć będziemy w Polsce, co zapewne cieszy fanów tego sportu.