Volkswagen Trinity 2028. Przyszłość będzie naprawdę zaskakująca

Elektromobilność pełną parą - i to w zaskakującym wydaniu. Volkswagen Trinity trafi na rynek w 2028 roku i będzie popisem możliwości koncernu i marki. Co o nim wiemy?

To jeden z najważniejszych samochodów dla tej marki, a prace nad nim trwają już od dwóch lat. Volkswagen Trinity 2028 ma być rewolucją dla firmy z Wolfsburga. Ten samochód nie tylko wprowadzi na rynek całkowicie nową platformę, ale też zmieni podejście do projektowania i produkcji nowych samochodów. I choć już teraz jest opóźniony aż o dwa lata, to w praktyce sprawi, że kolejne auta będą debiutowały szybciej i częściej.

Volkswagen Trinity 2028 wymaga poświęcenia. Tu gra toczy się o wielką stawkę

Zacznijmy od początku, czyli wyjaśnijmy skąd te opóźnienia. W końcu flagowy projekt nie powinien już na starcie zaliczać dwuletniego poślizgu. Jest on efektem problemów z oprogramowaniem, które niezmiennie trapią koncern z Wolfsburga.

Volkswagen walczy z softwarem i próbuje opanować nowe technologie, które trafią do ich aut. Powołana w tym celu spółka CARIAD miała przyspieszyć cały proces, a w praktyce stała się lekkim hamulcem.

Nie zmienia to jednak faktu, że praca wre - i choć efekty zobaczymy później, to według marki będą one warte oczekiwania. Volkswagen Trinity będzie bowiem pierwszym autem, które powstanie na platformie SSP.

Mowa tu o nowej konstrukcji, która docelowo zastąpi płytę MEB i J1, a swoją obecnością w ofercie wesprze konstrukcję PPE. Ta ostatnia będzie przeznaczona dla najbardziej wymagających aut grupy, czyli dla Porsche, Bentleya czy Audi.

Scalable Systems Platform przyniesie szereg rewolucyjnych rozwiązań. Mowa tu chociażby o akumulatorach półprzewodnikowych, czy o ładowaniu z mocą sięgającą nawet 800 kWh. Oczywiście póki co te rozwiązania są na papierze, jednak docelowo mają szansę trafić do samochodów, które zobaczymy na drogach.

Trinity, czyli pierwszy model z nowej rodziny, ma być teoretycznie pochodną stylistyki modelu ID.Vizzion. W praktyce jednak Vizzion ewoluował w Volkswagena ID.7. Wiemy jednak, że stylistyka będzie zupełnie inna i połączy cechy sedana i crossovera.

Nasi koledzy z motor.es dali upust wodzom fantazji, korzystając jednocześnie z pierwszych szkiców nowego Volkswagena. Ich wizja wygląda bardzo ciekawie i zwiastuje naprawdę atrakcyjne auto.

Volkswagen Trinity 2028 Volkswagen Trinity 2028

Oficjalna premiera planowana jest na rok 2028

Nic nie wskazuje na to, aby w ciągu najbliższych 5 lat doszło do kolejnych opóźnień. Grupa Volkswagena podkręca obroty i stawia wszystko na jedną kartę - tym bardziej, że od 2030 roku w ofercie chce mieć już wyłącznie auta na prąd.