Volvo XC60, S90 i V90 zyskują nowe multimedia z systemem Android od rocznika modelowego 2022

Volvo i Android idą ramię w ramię. Kolejne modele zyskują zapowiadany od ponad roku system multimedialny opracowany z firmą Google - obok zaprezentowanego wczoraj XC60 jest to też S90 i V90.

Volvo naprawdę długo kazało nam czekać na nowe multimedia wykorzystujące oprogramowanie Android. Początkowo zadebiutowały one w modelu XC40 Recharge, czyli elektrycznym wydaniu małego SUV-a. Teraz wreszcie debiutują w kolejnych modelach. Obok zaprezentowanego wczoraj XC60 po liftingu jest to S90 i V90. A to dopiero rozgrzewka.

Co wyróżnia system wykorzystujący oprogramowanie Android?

Przede wszystkim wszystko funkcjonuje tutaj w zwartym ekosystemie Google. Tym samym nawigacja bazuje na mapach Google Maps, a sparowanie telefonu (także tego z systemem iOS) pozwala na wygodny dostęp do szeregu usług.

Kluczowym elementem sterowania będzie tutaj Google Assistant. Umożliwia on sterowanie w zasadzie wszystkimi funkcjami za pomocą głosu. Wystarczy prosta komenda "OK Google", aby auto zaczęło rozpoznawać naturalną mowę. Zaletą tego systemu jest to, że bardzo szybko uczy się on języków za sprawą obecności w wielu domach. Jest to także głośnik, który możemy sterować głosowo.

Poza tym wiele aplikacji będzie funkcjonowało w sposób zbliżony do telefonów Android. Optymalizację zapewnia Google Play, dając dostęp do dopasowanych do samochodu aplikacji muzycznych i multimedialnych. Tym samym na pokładzie może pojawić się Spotify czy inne aplikacje obsługujące odtwarzanie muzyki.

Volvo i Android - znajomy sposób sterowania

Szwedzi zdecydowali się zachowanie stylistyki i sterowania ze starszego systemu. Google uprościło wiele elementów, takich jak np. zarządzanie klimatyzacją czy ustawieniami samochodu. Dopracowano także grafikę tego systemu - dodając bardziej minimalistyczną oprawę, pozbawioną wielu "cieni 3D".

Android Volvo

Nowe multimedia to także zmodyfikowany zestaw cyfrowych wskaźników. Teraz zapewnia on ciekawszy podgląd mapy i większą możliwość indywidualizacji obrazu.

Przy okazji wprowadzania zmian zdecydowano się też na rozwinięcie systemu ADAS, czyli kompletu rozwiązań odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Dotychczas oferowane rozwiązania zostały dopracowane, a na liście opcji mają zadebiutować nowe udogodnienia.

Kiedy dostaniemy Volvo z Androidem?

Już w maju ruszy produkcja Volvo XC60. Z kolei modele S90 i V90 dostępne będą z nowymi rozwiązaniami od rocznika modelowego 2022. Póki co nie ma szczegółowych informacji o aktualizacji największego SUV-a XC90 i jego odpowiednika z drugiej strony gamy, czyli XC40. W tym ostatnim póki co tylko wersja Recharge ma nowe multimedia z systemem Android.