Volvo "podkręca" po cichu swoje modele Recharge. Będzie więcej mocy i zasięgu

Belgijski oddział Volvo informuje, że modele z serii Recharge otrzymają nowe baterie oraz silniki elektryczne. Niestety nie wiadomo, kiedy.

O wszystkim donosi portal autoblog.com, powołując się na Belgów. Modele Recharge, oparte na płycie SPA ( Scalable Product Architecture) dostaną zastrzyk możliwości. Temat dotyczy modeli S60, V60, S90, V90, XC60 oraz XC90.

"Recharge" teraz trzeba będzie rzadziej

Do tej pory, duże Volvo dysponowały baterią o pojemności 11,6 kWh, co w obecnej sytuacji rynkowej nie dawało jakiegoś wyjątkowo dużego zasięgu. Osiągnięcie XC90-ką z 408-konnym silnikiem 35 km można było uznać za sukces (deklaracje producenta mówią nawet o 27 - 32 km). W nowych modelach dołożono jeszcze jeden rządek cel w baterii, podnosząc jej pojemność do 18,8 kWh.

Zwiększenie o ponad 60% pojemności baterii powinno podnieść te parametry dość znacznie. Nawet do 90 km (według normy WLTP), choć tutaj wszystko zależy od modelu.

Recharge

To jednak nie koniec. Silnik elektryczny, który do tej pory dysponował mocą 87 KM, zostanie niebagatelnie wzmocniony. Tylna oś dostawać będzie teraz nawet 145 KM. I tak modele z serii T6 Recharge zamiast 320 KM, będą miały ich nawet 350 KM. Z kolei topowe T8-ki Recharge oddadzą kierowcy 455 KM, zamiast dotychczasowych 390 KM. To spory wzrost, znacznie większy niż wskazywałby wzrost mocy silnika elektrycznego. Dzięki temu Volvo "T8" stanie się najmocniejszym Volvo wprowadzonym kiedykolwiek do seryjnej produkcji. Do tego jeszcze pakiet Polestar Engineered i będziemy dysponować około 470-konnym samochodem, z przyzwoitym zasięgiem na prądzie.

Wprowadzone zmiany wymusiły również modyfikacje dwulitrowego silnika benzynowego. Przede wszystkim samochody mają mieć większą moc przy niższych obrotach i starcie oraz lepszą wydajność. Miejmy nadzieje, że również niższe spalanie po rozładowaniu baterii.

Oprócz tego, samochody otrzymają zaawansowany system rekuperacji typu "obsługa jednym pedałem". Trafi on do XC60, S90 oraz V90 Recharge. Dzięki temu modele te zbliżą się pod względem obsługi do aut stricte elektrycznych.

Co ciekawe, oficjalnie nie wiadomo, kiedy poprawione Volvo Recharge trafią do oferty. Ale na brytyjskiej stronie są już specyfikacje odmiany T6 z mocą... 340 KM i zasięgiem sięgającym 79 km na jednym ładowaniu w przypadku XC60 oraz 87 km w przypadku Volvo V90.