Wybieramy auto z segmentu SUV

Ostatnimi czasy można zauważyć wzrost zainteresowania naszych rodaków autami terenowymi, należącymi do autosegmentu SUV. Z czego wynika stale rosnąca popularność tego typu samochodów? To przede wszystkim zestaw unikalnych cech, które składają się na uniwersalność SUV-ów: świetnie sprawdzają się one bowiem zarówno na miejskim asfalcie, jak też na bardziej wymagających szlakach. Na co zwracać uwagę przy dokonywaniu zakupu auta z napędem 4x4?

Przede wszystkim bezpieczeństwo
Mimo, że samochody typu SUV nie są autami stricte terenowymi, to jednak dają sobie one świetnie radę w starciu ze śniegiem, błotem, a nawet z grząskim podłożem. Maksymalne wykorzystanie wszystkich zalet samochodu z napędem na cztery koła, wymaga jednak obecności wielu systemów bezpieczeństwa, które możemy znaleźć w obecnie produkowanych "terenówkach". Absolutnym standardem jest obecność poduszek i kurtyn powietrznych w różnych strefach auta, a niektóre pojazdy wyposażone są w rozbudowane systemy kontrolujące stabilność jazdy, które zwiększają przyczepność, stabilność oraz zwrotność samochodu. Poza tym, w autach typu SUV powszechnie spotyka się systemy chroniące przed kolizją, utrzymujące auto w pasie ruchu, w odpowiedniej odległości za poprzedzającym samochodem.

Co z osiągami?
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że auto terenowe powinno być wyposażone w jednostkę napędową, zapewniającą odpowiednią moc, co przydaje się podczas jazdy po wymagającym terenie. Obecnie stosowane przy konstrukcji silników rozwiązania technologiczne sprawiły, że wysoka moc jednostki realizowana jest przy relatywnie niskiej pojemności komory spalania, co zapewnia niską emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Zadaje to kłam powszechnej opinii, że auta typu 4x4 są nieprzyjazne dla środowiska.

Istotne są oszczędności
Dla przeciętnego Kowalskiego liczy się również niski koszt eksploatacji auta. Właśnie dlatego, jednym z najchętniej wybieranych samochodów, należących do autosegmentu SUV, jest model japońskiego producenta - Honda CR-V. Rewolucyjne zastosowane tam rozwiązania technologiczne, pozwoliły połączyć wysoką moc zainstalowanej jednostki napędowej z relatywnie niskim spalaniem. Nie jest to jednak zasługa wyłącznie silnika. Jak czytamy na stronie producenta: "Innowacyjny układ napędu 4WD gwarantuje niższe zużycie paliwa, ponieważ włącza się dopiero w momencie, gdy czujniki prędkości obrotowej poszczególnych kół wykryją spadek przyczepności. Dzięki temu dysponujesz maksymalną przyczepnością wtedy, gdy tego naprawdę potrzebujesz. W pozostałych przypadkach korzystasz wyłącznie z napędu na jedną oś, oszczędzając paliwo."

Czytaj więcej na: www.honda.pl/cars/new/crv-2014/overview.html