Nie skacz, bo się połamiesz. W USA mężczyzna złamał kręgosłup skacząc Raptorem

Historia z morałem, czyli dlaczego skakanie Fordem F-150 Raptor musi być rozsądnie planowanie. Otóż twarde lądowanie może doprowadzić do złamania kręgosłupa.

Ford F-150 Raptor słynie ze swojego unikalnego zawieszenia. Konstrukcja firmy FOX pozwala na naprawdę szybką jazdę w terenie, bez obaw o nieprzyjemne resorowanie. Wszystko ma jednak swoje granice, o czym przekonał się pewien mieszkaniec USA. Otóż doznał od kompresyjnego złamania kręgosłupa jeżdżąc swoim Raptorem.

Twarde lądowanie może być bardzo bolesne - seryjny Ford F-150 Raptor ma swoje ograniczenia

Do zdarzenia doszło podczas offroadwej imprezy na torze Virginia International Raceway. Specjalnie przygotowana trasa zyskała kilka hopek, na których kierowcy mogli pokazać możliwości swoich maszyn.

Ford F-150 Raptor skok

Problemem okazała się nie tyle wysokość wyskoku, co prędkość, z jaką kierowca najechał na rampę. Mocne V6 pod maską Raptora sprawia, że auto chętnie nabiera prędkości.

W efekcie pojazd wylądował poza specjalnie przygotowaną strefą, uderzając w ziemię wszystkimi czterema kołami. Choć z zewnątrz nie wygląda to groźnie, to jednak w środku okrzyk z bólu musiał być niesamowicie głośny.

Zobacz film z tego skoku - kliknij tutaj, aby wejść na Instagram

Mocne uderzenie doprowadziło do kompresyjnego złamania kręgosłupa na wysokości kręgu T12. Kierowca auta został przetransportowany do szpitala, gdzie przeszedł operację.

Co ciekawe kilku innych kierowców zaliczyło podobne obrażenia. W przypadku jednego z nich doszło jednak jedynie do mocnego obicia kręgosłupa, zaś inny rozciął głowę o podsufitkę w momencie podbicia przy lądowaniu.

Oczywiście dało się tego uniknąć, choć nie seryjnym autem

W przypadku absolutnie standardowego auta jedyną opcją było zachowanie niższej prędkości. Taki skok nie byłby zaś problemem przy zmodyfikowanym zawieszeniu, w którym powiększono skok amortyzatora. Wówczas kompresja zostałaby odpowiednio zneutralizowana, a auto nie dobiłoby z ogromną siłą.

Tego typu zawieszenia stosuje się w autach startujących w rajdach typu baja. Seryjny Ford F-150 Raptor posiada zbliżone rozwiązanie, ale jednak jest ono dopasowane  do drogowego charakteru tego samochodu.

Ford F-150 Raptor skok

Jest to więc przestroga dla wielu osób. Jeśli chcecie się bawić, to róbcie to ostrożnie. Choć skakanie autem wygląda niegroźnie, to jednak może doprowadzić do naprawdę poważnych i nieprzyjemnych obrażeń ciała. Poza tym głupio jest się popsuć pokazując możliwości auta przed innymi.