Znamy silnik nowego McLarena 720S

Gra wciąż się toczy, a brytyjski producent superaut nie chce z niej wypaść. W Genewie poznamy nie tylko zupełnie nowy model, ale także całkowicie nową podwójnie doładowaną jednostkę V8 o oznaczeniu M840T. Rewolucja czy ewolucja?

Nowa 4-litrowa, podwójnie doładowana "V-ósemka" w pierwszej kolejność trafi do modelu 720S, który będzie stanowił trzon sprzedaży nowej serii superaut McLarena. Oznaczenie modelu znamy z wyszpiegowanego egzemplarza pozbawionego jakiegokolwiek kamuflażu. Zgodnie z nazwą, w tym modelu nowa jednostka M840T będzie generować pokaźne 720 KM. Co ciekawe, pojemność silnika, wbrew obecnym, przeżywającym swoje ostatnie chwile trendom downsizingowym, wzrosła względem poprzednika o 0,2 litra. Niby niewiele, ale jednak wzrosła.

Znamy silnik nowego McLarena 720S

Według oficjalnych informacji McLarena nowy motor będzie w stanie rozpędzić 720S do 200 km/h w czasie, w którym większość aut nie dobija nawet do 100 km/h. Jaki to wynik? Magiczne 7,8 s! Kolejną informacją dającą obraz możliwości nowego brytyjskiego superauta jest czas, który osiąga w wyścigu na 1/4 mili. By do dojechać do mety, 720S potrzebuje zaledwie 10,3 s. "Moc, moment obrotowy i reakcja przepustnicy są znacznie poprawione względem pierwszej generacji Super Series, ale popracowano także nad oszczędnością jednostki napędowej i zmniejszono poziom emisji szkodliwych substancji" - komentuje Haydn Baker, dyrektor serii pojazdów McLaren Super Series (z ang. McLaren Super Series vehicle line director).

Znamy silnik nowego McLarena 720S

Brytyjski producent wspomina także o dostępnym w opcji sportowym układzie wydechowym zwiększającym doznania dźwiękowe zapewniane przez nową jednostkę. Opóźnienie turbo ma być w nowym modelu niewyczuwalne, ponieważ zminimalizowano je, jak tylko się dało. Nowy McLaren będzie też "bajerancki" - uwiedzie Cię... puszczając do Ciebie "oczko" światłem z komory silnika. Włączenie oświetlenia tej partii pojazdu to część "sekwencji powitalnej", towarzyszącej odblokowaniu pojazdu.

Pełne dane techniczne i wygląd nowego modelu poznamy 7 marca na targach samochodowych w Genewie podczas oficjalnej premiery w dniu prasowym. Będziemy tam i przekażemy Wam wszystko, czego dowiemy się o drugiej generacji modeli Super Series.