Znów o progach

Nie daje mi to spokoju. Jak jest z ograniczeniem prędkości w tej sytuacji?

Jeden specjalista mówi tak, drugi co innego. Postanowiłem coś z tym zrobić. Konfrontacja. Co na to Ministerstwo Infrastruktury, Policja, no i Zarząd Dróg i Zieleni (ustawiacze znaków). Do nich wszystkich postanowiłem wysłać oficjalnie zapytanie, które prezentuję poniżej. Co z tego wyniknie? Zobaczymy, po otrzymaniu odpowiedzi obiecuję niezwłocznie powiadomić drogich czytelników.

Treść pytania skierowanego do Ministerstwa Infrastruktury, Policji oraz Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku:

W związku z licznymi wątpliwościami proszę o jasną odpowiedź dotyczącą zakresu obowiązywania ograniczenia prędkości na drodze. Pytanie dotyczy sytuacji, gdy mamy oznakowanie pionowe progu zwalniającego, jakie jest przedstawione na rys. 8.1.8. w Dzienniku Ustaw Nr 220, załącznik nr 4, Szczegółowe warunki techniczne dla urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunki ich umieszczania na drogach (znaki A-11a "próg zwalniający" z tabliczką T-1 oraz B-33 "ograniczenie prędkości").

Czy w tym przypadku ograniczenie prędkości wyrażone znakiem B-33 obowiązuje:
1. tylko i wyłącznie na progu zwalniającym,
2. od znaku B-33 do progu zwalniającego,
3. w zakresie ogólnego zastosowania znaku B-33, i bez znaczenia jest tu fakt, że umieszczony jest w/w konfiguracji.

Jasna odpowiedź na moje pytanie jest szczególnie ważna w kontekście m.in. egzaminów na prawo jazdy oraz ewentualnego postępowania mandatowego za przekroczenie dopuszczalnej prędkości.

Jarosław Warlikowski,
Ośrodek Szkolenia Kierowców AS w Gdańsku