2019 Kia Forte - Bliżej cee'da

Czekacie na nowego cee’da? Poznajcie więc Kię Forte - model ten zdradza wygląd trzeciej generacji kompaktu z Korei.

Kia Forte to w zasadzie cee’d w wersji sedan. Co ciekawe model ten nie jest oferowany w Europie (pomijając Rosję) - jego miejsce zajęła tutaj pozycjonowana nieco niżej Elantra. Szkoda, gdyż nowe Forte prezentuje się naprawdę ciekawie. Jeśli widzieliście pierwsze zdjęcia cee’da bez maskowań, to przód będzie dla Was znajomy - Forte ma nieco szerszy i bardziej zagięty grill. Jest to rozwinięcie koncepcji stylistycznej znanej z aktualnej Kii cee’d. Lekkie obłości zostały zastąpione ostrzejszymi liniami, zaś szerszy grill optycznie powiększa auto. Bardzo dobrze prezentuje się także tył tego auta - jest on utrzymany w nieco innym stylu niż np. w Optimie.

Jeśli nie jesteście fanami “doklejonych” do deski rozdzielczej ekranów, to niestety nie mamy dobrych wieści. Kia (podobnie jak Hyundai) idzie w kierunku eksponowania wyświetlaczy. Postawiono przy tym na maksymalne ograniczenie fizycznych przełączników - znajdziemy je na panelu klimatyzacji (tego na szczęście nie usunięto) oraz w okolicach lewarka skrzyni biegów. Po lewej i prawej stronie deski rozdzielczej pojawiły się okrągłe wloty powietrza. Całość uzupełnia trójramienna kierownica o nowym wzorze.

Pod maską Kii Forte pracować będzie wolnossąca jednostka benzynowa o pojemności dwóch litrów, działająca w cyklu Atkinsona, z chłodzonym EGR-em. Generuje ona 147 koni mechanicznych, zaś według Kii ma zadowalać się niecałymi 7-litrami na setkę. Silnik ten łączony będzie z 6-biegowym “manualem” oraz nową przekładnią automatyczną IVT (bezstopniową).