2020 BMW Serii 2 Gran Coupe oficjalnie - informacje, dane techniczne, zdjęcia

Tego się nie spodziewaliście. BMW Serii 2 Gran Coupe zaskakuje wyjątkowo specyficzną stylistyką, która zdecydowanie wyróżni je z tłumu.

BMW potrafi zaskakiwać. Światło dzienne ujrzało 2020 BMW Serii 2 Gran Coupe, czyli rywal Mercedesa CLA i Audi A3 Limousine. Samochód ten wpisuje się w styl tak zwanych "czterodrzwiowych coupe", choć marka z Monachium zdecydowała się na odważny projekt. Wizualnie model ten łączy cechy nowej Serii 1 z całkowicie unikalną tylną częścią, która zapewne będzie budziła wiele emocji.

2020 BMW Serii 2 Gran Coupe - odważnie

Zacznijmy więc "od tyłu". Wąskie lampy są tutaj nawiązaniem do innych modeli coupe (także SUV-ów). Sama bryła tylnej części nadwozia jest jednak mocno unikalna. Można odnieść wrażenie, że BMW po części zainspirowało się Serią 5 i 6 Gran Turismo. Przeciągnięta tylna szyba i spłaszczona klapa ewidentnie nawiązują do tych modeli. Czy wygląda to dobrze? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.

Front również zyskał szereg zmian. BMW Serii 2 Gran Coupe posiada nieco inne nerki oraz delikatnie przestylizowane lampy przednie. To właśnie dzięki tym elementom będzie można je odróżnić od nowej Serii 1. Samochody te dzielą ze sobą cały kokpit. Jest to jeden z lepszych projektów w nowych autach BMW. Linia ekranu systemu multimedialnego została połączona z obudową zegarów, co sprawia, że nie mamy tutaj wrażenia "doklejonego" tabletu. Poza tym nie zabrakło ambientowego podświetlenia, ciekawych dodatków i sportowych foteli, które zapewne będą elementem opcjonalnego wyposażenia.

Znajome silniki

Nowa "dwójka" Gran Coupe z pewnością wykorzysta jednostki napędowe, które stosowane są też w Serii 1. Oznacza to obecność na start dwóch jednostek benzynowych i diesli. Gamę otworzy 136-konna konstrukcja 1.5 (3 cylindry), zaś zamknie ją 302-konna wersja motoru 2.0, oznaczona jako M235i. Diesle? Od 136 do 190 KM. Napęd standardowo trafi na przednią oś, zaś opcjonalnie dostępny będzie układ xDrive dołączający do akcji także tył.

2020 BMW Serii 2 Gran Coupe - informacje

Nowe BMW Serii 2 Gran Coupe mierzy 4526 mm długości, 1800 mm szerokości i 1420 mm wysokości. Rozstaw osi to 2670 mm, co ma zapewnić przestronne wnętrze. Bagażnik, który kryje się pod krótką, ale klasyczną "sedanową" klapą mieści 430 litrów. Co ciekawe kanapa standardowo składana jest w proporcjach 40:20:40.

Nowe BMW otrzyma także system BMW Personal Assistant, który ma działać tak samo jak funkcja "Hej Mercedes" w autach z gwiazdą na masce. W standardowym wyposażeniu nie zabraknie tutaj elektronicznych asystentów, w tym układu autonomicznego hamowania w sytuacji awaryjnej. Wyposażenie wzbogaca też aktywny tempomat czy ledowe światła przednie.

Oczywiście samochód ten, jak na "czterodrzwiowe coupe" przystało, posiada drzwi bez ramek szyb. Dodaje to unikalnego stylu i cieszy oko - za to duży plus dla BMW.

Nowe BMW trafi do sprzedaży już niebawem, lecz w salonach pojawi się najwcześniej w marcu. Produkcja startuje w styczniu 2020.