Zapomnij o Clio RS. Alpine 5 będzie jego elektrycznym następcą

Litery RS znikają z portfolio Renault. Ich miejsce zajmuje marka Alpine, która przejmuje dowodzenie w temacie aut sportowych. A jednym z pierwszych modeli z tym logo będzie Alpine 5.

Rewolucja w Renault nabiera tempa. Elektryfikacja gra tutaj pierwsze skrzypce, a pierwsze nowe modele na prąd poznamy jeszcze w tym roku. W kolejnych latach tempo będzie jednak podkręcane, a jednym z kluczowych produktów stanie się Renault 5. Będzie to efektowny elektryczny hatchback, który weźmie na celownik Fiata 500 i MINI. Do tego w ofercie pojawi się jeszcze pewna ciekawa wersja tego samochodu - Alpine 5.

Alpine 5, czyli sport w ciszy

A jeśli nie w ciszy, to z wymyślonym dźwiękiem w tle. Francuzi postanowili zmienić strategię tyczącą się aut sportowych. Markę R.S. będzie się stopniowo wygaszać, zastępując ją produktami Alpine. Manufaktura z Dieppe stanie się nie tylko producentem kilku nowych modeli (SUV-a, kolejnego sportowego auta i właśnie małego elektryka), ale też udzieli swojej nazwy sportowym Renault. To wbrew pozorom dobre zagranie, które pozwoli na rozpowszechnienie tego ciekawego brandu.

Alpine 5 może być jednym z ciekawszych projektów w portfolio tej firmy. Francuzi zapewniają, że ten mały samochód ma wysoki priorytet, a celem Alpine jest stworzenie maszyny o rewelacyjnych właściwościach jezdnych i dobrych osiągach.

Alpine 5 Alpine 5

Możliwości tego auta będą imponujące

Choć premiera zaplanowana jest dopiero na rok 2024, to jednak już teraz mamy wstępne informacje, które sugerują czego można się spodziewać. Według źródeł zbliżonych do producenta Alpine 5 ma generować od 210 do 220 KM, zaś bateria będzie oferowała około 52-55 kWh pojemności. Takie wartości powinny zapewnić około 400 km zasięgu na jednym ładowaniu przy jednoczesnym zapewnieniu świetnego przyspieszenia.

Warto dodać, że nowe baterie mają być produkowane przez Renault. Francuzi chcą maksymalnie ograniczyć wykorzystanie podwykonawców. Produkcja akumulatorów we własnym zakładzie to doskonała optymalizacja kosztów i lepsza kontrola nad jakością produktu.

Pierwsza "elektryczna" premiera jeszcze w tym roku

Jesienią, podczas targów w Monachium, Renault oficjalnie zaprezentuje elektryczne Megane. To będzie kluczowy model, który weźmie na celownik Volkswagena ID.3 i jego pochodne konstrukcje. Francuzi opracowali nową konstrukcję, która ma spore szanse oferować duży zasięg przy zachowaniu niskiego zużycia energii. Już teraz wiemy jak wygląda ten samochód, a wszystkie szczegóły zostaną ujawnione we wrześniu.

Wizja Alpine 5 została wykonana przez motor.es