Europa odchodzi od manuali, Amerykanie je odkrywają. Co tu się zadziało?

Kiedyś żartowało się, że manualna skrzynia biegów to najlepsze zabezpieczenie antykradzieżowe w USA. Tymczasem okazuje się, że Amerykanie zaczynają przekonywać się do ręcznych skrzyń - dokładnie w tym samym momencie, w którym w Europie powoli od nich odchodzimy.

Kto by pomyślał, że Amerykanie polubią manualne skrzynie biegów? Trudno w to uwierzyć, ale liczby nie kłamią. Jak wskazują raporty JD Power, auta z manualną przekładnią stanowią 1,7% wszystkich sprzedanych samochodów w USA.

I nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie fakt, że sprzedaż w zasadzie podwoiła się od 2021 roku. Skąd taki zwrot akcji?

Okazuje się, że Amerykanie pokochali... dobrą zabawę za kierownicą

Zmiany nawyków u amerykańskich kierowców nie są wynikiem wyboru budżetowych samochodów. Przez lata to te napędzały sprzedaż wersji z manualną skrzynią biegów. Nawet za oceanem dostępne są bardzo tanie modele, które posiadają zerowe wyposażenie - i to właśnie one często występują z "manualem".

Teraz jednak królują raczej drogie samochody, które zyskały manualną skrzynię biegów dla poprawy zabawy za kierownicą. Mowa tutaj o naprawdę ciekawych samochodach, takich jak Ford Mustang, Subaru WRX czy Honda Civic Type R.

Toyota GR Supra manualna skrzynia biegów

Co więcej, nawet marki premium stawiają na takie wersje. Na przykład BMW M2 z manualną skrzynią biegów zyskało spore uznanie w USA. Wiele osób decyduje się też na Suprę, w której trzeba machać lewą nogą i prawą ręką.

Niektórzy wybierają też "zwyczajniejsze" auta z manualną skrzynią biegów

Tutaj eksperci dzielą te samochody na "fajniejsze" i "zwyczajne". Do tych pierwszych zalicza się chociażby Volkswagen Golf GTI, zaskakująco często kupowany z manualną skrzynią biegów. Klasyczny lewarek często pojawiał się także w Golfie R poprzedniej generacji.

Wśród zwyczajnych aut częstym wyborem jest Kia Forte. Tutaj zauważono zaskakująco duży udział wersji z manualem w ogólnej sprzedaży. Warto też wspomnieć o pickupach. Nowe modele często oferują takie skrzynie, a jednym z popularniejszych modeli jest Toyota Tacoma. Jak widać Amerykanie przeprosili się z "lewarkiem" i odnajdują w nim dużo radości.

amerykanie skrzynia manualna

Jest to o tyle ciekawe, że po latach w Europie widzimy dokładnie odwrotny trend. Ze względu na nowe normy emisji spalin skrzynie manualne znikają z rynku i ustępują miejsca automatom.