Nowy model, nowy safety car. Ten Aston Martin Vantage zawsze będzie na czele wyścigu

Skoro na drogi wyjechał nowy model, to czas też na aktualizację samochodu bezpieczeństwa w F1. Aston Martin Vantage zawsze będzie na czele stawki w wyścigu - oczywiście ze względu na bezpieczeństwo.

Po wielu latach stałej obecności Mercedesa, rola samochodu bezpieczeństwa i samochodu medycznego została podzielona na dwie marki. Producent ze Stuttgartu oddał połowę wyścigów kolegom z Wielkiej Brytanii. W ten sposób Aston Martin Vantage zyskał dużo większą rozpoznawalność na świecie. Nowy wariant tego modelu debiutuje właśnie jako odświeżony Safety Car, gotowy do pracy na każdym torze.

Aston Martin Vantage F1 Safety Car wbrew pozorom mocno różni się od drogowej wersji

Od lat za kierownicą takiego samochodu siedzi Bernd Mayländer, były kierowca wyścigowy i ambasador Mercedesa. Tutaj jednak wierność jednej marce musiała odejść na boczny tor. Warto jednak pamiętać, że Vantage ma serce Mercedesa - 4-litrowe V8 AMG z podwójnym doładowaniem.

Nowy model oczywiście wygląda z zewnątrz niczym drogowa wersja, ale różni się wieloma detalami. Przede wszystkim z tyłu pojawił się masywny spoiler, który zwiększa docisk. W kabinie wstawiono zaś klatkę bezpieczeństwa, a standardowe kubełkowe fotele wymieniono na homologowane siedzenia Recaro.

Aston Martin Vantage F1 Safety Car

Na konsoli centralnej znajdziecie też wiele dziwnych przełączników. Te służą nie tylko do obsługi sygnałów świetlnych, ale przede wszystkim do komunikacji z dyrekcją wyścigu. To jednak domena pasażera. Ten jest właśnie na łączach przez cały czas i nadzoruje stawkę wyścigu, komunikując się jednocześnie z marshallami. Pomagają w tym dwa ekrany, na których jest stały podgląd odpowiednich informacji.

Wraz z nowym Vantagem w służbie pozostaje Aston Martin DBX707

Ten model pełni rolę samochodu medycznego. To nim przyjeżdżają lekarze, którzy jako pierwsi powinni się pojawić w miejscu wypadku. DBX występuje na zmianę z Mercedesem-AMG GT 63 S. Vantage wymienia się z kolei z Mercedesem-AMG GT Black Series.

Obecność Astona Martina w roli samochodu bezpieczeństwa była bardzo ważna. Taki ruch zwiększył zainteresowanie marką, a sprzedaż Vantage'a wystrzeliła w górę. Co ciekawe większość osób wybiera ten model właśnie w charakterystycznej wyścigowej zieleni marki.

Nowy Vantage i DBX707 pojawią się podczas najbliższego Grand Prix Arabii Saudyjskiej w Dżuddzie.