Audi E-Tron ze świetnym wynikiem sprzedaży w Norwegii. Wypada lepiej od Tesli

Audi E-Tron staje się ulubieńcem Norwegów. Elektryczny model marki z Ingolstadt był najchętniej wybieranym autem na prąd w styczniu 2020.

O tym, że Norwegia stoi autami na prąd, nikogo nie trzeba informować. Po raz kolejny to właśnie pojazdy elektryczne stanowią czołówkę sprzedaży samochodów w tym kraju. Tym razem jednak na prowadzenie wysunął się dość niespodziewany zawodnik. Mowa o Audi E-Tron, które w styczniu sprzedało się w liczbie 902 egzemplarzy. Jest to wynik niemal dwukrotnie wyższy od drugiego najpopularniejszego auta w styczniu, czyli Renault Zoe.

Audi E-Tron korony Tesli jeszcze jednak nie zabierze

Dobry miesiąc dla Audi to jeszcze nie jest jednak powód do radości. Tesla wciąż notuje tam świetne wyniki - w samym marcu 2019 do klientów w Norwegii dojechało ponad 5 300 egzemplarzy Modelu 3. W ubiegłym roku dostarczono zaś aż 15 689 egzemplarzy Modelu 3. Co ciekawe na drugim miejscu w kategorii najpopularniejszych samochodów minionych dwunastu miesięcy znalazł się Volkswagen Golf, gdzie miks sprzedaży w dużej mierze należał do elektrycznej wersji.

Trzecie miejsce na podium przypadło Nissanowi Leafowi z liczbą 6 127 aut zarejestrowanych w Norwegii. Audi E-Tron jest numerem cztery. 5 377 samochodów to rewelacyjny wynik, jednak do Tesli jest jeszcze sporo do nadrobienia.

Audi E-Tron

Norwedzy lubią droższe auta

Widać, że w tym kraju przy wyborze samochodu elektrycznego cena nie gra aż tak dużej roli. Na przykład Jaguar I-Pace w roku 2019 sprzedał się łącznie w liczbie 3 080 sztuk. BMW i3? 4 851 pojazdów. Kolejnym elektrykiem, który załapał się do TOP20 jest Renault Zoe - do klientów dostarczono łącznie 2 090 aut.

Użytkowanie auta na prąd w Norwegii jest znacznie prostsze. Przede wszystkim statystycznie Norwegowie nie podróżują na aż tak długich dystansach. Istnieje też ogromna sieć stacji do ładowania, a prąd pozyskiwany jest w dużej mierze z odnawialnych źródeł energii.

Statystyki dotyczące rejestracji aut w Norwegii możecie obejrzeć tutaj - link