Kolejny elektryk do kolekcji. Audi Q4 E-Tron Sportback ujrzało światło dzienne

Tak, to kolejna premiera marki z Ingolstadt. Audi Q4 E-Tron Sportback zapowiada nadchodzące kompaktowe auto elektryczne, które jest już prawie gotowe.

W przypadku Audi Q4 E-Tron sytuacja prezentuje się następująco. Otóż marka z Ingolstadt jest już w zasadzie gotowa do pokazania tego samochodu. Zamaskowane egzemplarze przechodzą ostatnie testy, co sugeruje rychły debiut. Jest jednak małe "ale" - najpierw poznamy standardowe Q4 E-Tron, a dopiero później zadebiutuje pokazany teraz Sportback. Choć samochód ten wygląda niemal jak gotowe do produkcji auto, to jednak jest jeszcze studyjnym wariantem. Można się jednak spodziewać, że 85% elementów trafi do finalnej wersji.

Audi Q4 E-Tron będzie jednym z najważniejszych samochodów producenta

Model ten bazować będzie na platformie MEB, czyli tej samej, która stosowana jest w Volkswagene ID.3. Z tym autem dzielić też będzie napęd i baterię. Q4 dostanie akumulator po pojemności 82 kWh, co przełoży się na 450-470 kilometrów zasięgu. Moc jednostek elektrycznych to 305 KM. Przyspieszenie do setki zajmie tutaj 6,3 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 180 km/h i jest ograniczona elektronicznie.

Audi Q4 E-Tron Sportback dołączy do zaprezentowanego rok temu (jako koncept) Q4. Obydwa auta mają przyciągać klientów, którzy poszukują mniejszego od e-trona samochodu, oferującego szereg unikalnych możliwości. Z technicznego punktu widzenia Q4 może być znacznie atrakcyjniejszą propozycją. Model ten nie tylko bazuje na lepszej platformie (dopasowanej do aut elektrycznych), ale też oferuje ogromny zasięg. A wszystko to zapewne będzie tańsze od większego e-trona.

Atrakcyjne wnętrze to także jeden z plusów

Można spodziewać się, że kokpit zostanie tutaj w dużej mierze przeniesiony z tego studyjnego auta. I dobrze, bo prezentuje się ciekawie i nowocześnie. Q4 e-tron Sportback to w zasadzie gotowe auto, podobnie jak e-tron GT. Audi przyjęło dość sprytną strategię pokazywania aut w możliwie zbliżonej do finalnej formie. Dzięki temu klienci mogą przygotować się do zakupu auta odpowiadającego im wizualnie.

Premiera Audi Q4 e-tron będzie miała miejsce po wakacjach. Na Sportbacka poczekamy nieco dłużej - ten pewnie zadebiutuje w przyszłym roku. Spodziewać się można, że w niektórych krajach ustawi się kolejka chętnych - zwłaszcza przy dobre skalkulowanej cenie.