Audi Q5 2021 - kolejna nowość marki z Ingolstadt. Q5 Sportback w drodze

I tak oto gama producenta z Ingolstadt jest już całkowicie odświeżona. Debiutuje Audi Q5 2021, które zostało zmodyfikowane wizualnie i dostało nowe technologie.

Audi w zasadzie całkowicie wymieniło lub odświeżyło swoją gamę modelową. Ostatnim autem, które czekało na lifting było właśnie Audi Q5. Teraz i ono dołącza do odmłodzonej rodziny, oferując unowocześnioną stylistykę i szereg zmian, które wpłyną na obniżenie zużycia paliwa.

Audi Q5 2021 będzie standardowo miękką hybrydą

To największa zmiana w tym aucie. Układ miękkiej hybrydy dostępny będzie początkowo w wariancie 2.0 TFSI i 2.0 TDI. Jednostka benzynowa dostała dzięki obecności jednostki elektrycznej oferuje 264 KM i 370 Nm mocy. Diesel o oznaczeniu 40 TDI generuje zaś 204 KM i 400 Nm. W obydwu przypadkach dostępny jest napęd quattro, a moc trafia na koła dzięki 7-biegowej przekładni S-Tronic.

Zintegrowany rozrusznik i generator odzyskują energię przy hamowaniu i wspierają auto podczas ruszania. Co ciekawe nie jest to jednak miękka hybryda bazująca na instalacji 48V. Wykorzystano tutaj standardową konstrukcję 12V, dlatego też układ MHEV nie redukuje turbodziury i nie obsługuje wielu elementów układu jezdnego, tak jak robi to w większych autach marki.

Audi Q5 2021 zyskało też odświeżoną stylistykę

Jak zapewne się spodziewacie zmiany są analogiczne do tych z innych "spokrewnionych" modeli, czyli A4 i A5. Przód przyozdobiły nieco inaczej ukształtowane ciemne lampy oraz poszerzony grill. Z tyłu kształtu świateł nie zmieniono, ale wprowadzono po raz pierwszy w tej klasie aut oświetlenie OLED. Dzięki temu sygnatura świetlna tego modelu wyróżnia się po zmroku.

W kokpicie klasyczne pokrętło do sterowania multimediami ustąpiło niestety nowemu systemowi multimedialnego z dotykowym ekranem. Jest on większy (10,1-cala) i ma lepszą rozdzielczość. Procesor jest tutaj dziesięciokrotnie szybszy, a dostępność funkcji operujących w chmurze ułatwia przerzucanie indywidualnych ustawień pomiędzy samochodami. System MIB3 obsługuje także Apple CarPlay, oczywiście bezprzewodowo. Audi Q5 2021 dostało też nowe zegary. Cyfrowe wskaźniki będą standardem w droższych liniach wyposażenia. W tańszych znajdziemy więc analogowe wskaźniki z dużym ekranem komputera pokładowego.

Audi Q5 2021 - dopracowane technologie

Model ten zyskał między innymi jeszcze lepsze oświetlenie LED MATRIX, nowy zestaw kamer 360 stopni oraz dopracowane pod kątem działania czujniki i radary. Te ostatnie mają realnie zwiększać bezpieczeństwo jazdy, szybciej i dokładniej podejmując reakcję w krytycznej sytuacji.

Sprzedaż nowego Q5 rozpocznie się już za kilka dni. Pierwsze egzemplarze dotrą do klientów jesienią bieżącego roku. A to jeszcze nie jest koniec nowości, gdyż lada moment poznamy Audi Q5 Sportback.