Audi SQ5 2023. Bez diesla, za to z hybrydą plug-in

Zapomnijcie o mocnym dieslu - nowe Audi SQ5 2023 stawia na zupełnie inną koncepcję. Niemcy szykują nam bardzo szybkiego SUV-a z V6 pod maską. Oczywiście bez elektryfikacji także się nie obejdzie.

Wyścig zbrojeń w klasie średniej-SUV trwa w najlepsze. Dopiero co poznaliśmy nowego Mercedesa GLC, a już jego konkurenci zaczynają prężyć muskuły w maskowaniu. W drodze jest nie tylko nowe BMW X3, ale także Audi Q5. To drugie jest już coraz bliżej produkcyjnej formy, a na drogach pojawia się także w sportowym wydaniu. Audi SQ5 porzuci diesla na rzecz innego napędu - aczkolwiek nikt nie powinien być rozczarowany.

Audi SQ5 2023. Z V6 pod maską, ale też jako hybryda plug-in

Marka z Ingolstadt dość jasno nakreśliła swoje plany. Elektryfikacja jest wiodącym kierunkiem, aczkolwiek Niemcy nie rezygnują też z modeli spalinowych. Te jednak będą mocno wspierane prądem - także w wydaniu plug-in hybrid.

I to właśnie takie warianty zobaczymy najprawdopodobniej w modelach z literami S i RS w nazwie. Jednym z nich będzie bez wątpienia Audi SQ5, które 3-litrowego diesla zamieni na jednostkę 2.9 V6.

Audi SQ5 2023

To konstrukcja, którą możecie znać nie tylko z Audi RS4, ale także z wybranych modeli Porsche. Tutaj wspierać ją będzie silnik elektryczny, co przełoży się nie tylko na lepsze osiągi, ale i na oszczędność.

W mieście poruszanie się na prądzie nie powinno stanowić większego problemu. Przy szybkiej jeździe z kolei dodatkowe konie mechaniczne płynące z elektrycznego silnika sprawią, że reakcja na gaz będzie jeszcze lepsza - a to cieszy.

Audi SQ5 2023 nie dorówna Audi RS4

Nic nie wskazuje na to, aby Audi miało aspiracje do walki z BMW X3M. Obstawiamy raczej osiągnięcie poziomu 400-420 koni mechanicznych w tym aucie. To powinna być granica stanowiąca idealny kompromis pomiędzy możliwościami tego samochodu, a jego ceną i pozycjonowaniem.

Oczywiście SQ5 będzie jednym z wielu wariantów Audi Q5. Wszystko wskazuje też na to, że kilku diesli w gamie nie zabraknie - aczkolwiek będą to raczej wersje bazujące na silniku 2.0 TDI z układem miękkiej hybrydy.

Nowe Audi Q5 - kiedy je zobaczymy

Oficjalna premiera tego auta powinna mieć miejsce już w drugiej połowie przyszłego roku. Sprzedaż ruszy niewiele później, tak więc za nieco ponad rok te auta powinny pojawić się już na drogach.

Zdjęcia: Motor.es