Audi SQ7 i SQ8 w USA będą nieco ciekawsze - pod maską benzynowe V8

USA dostało ciekawsze zabawki? Audi SQ7 i SQ8 niebawem trafi do tamtejszych salonów, a pod maską będzie miało mocny silnik benzynowy.

Kiedyś litera S w Audi oznaczała przyjemnie usportowione warianty benzynowe. Teraz jednak widząc to oznaczenie możemy być pewni, że spotkamy szybkiego diesla. Audi SQ7 i SQ8 na nie są tutaj wyjątkiem. W Europie dostajemy w nich ciekawy silnik: jest to 4-litrowe wysokoprężne V8, które generuje 435 KM i 900 Nm momentu obrotowego.

Tymczasem w USA będzie to benzynowe V8

Mowa oczywiście o jednostce 4.0 V8, która w Audi SQ7 i SQ8 generować będzie 507 KM i 770 Nm momentu obrotowego. Są to wartości, które powoli doganiają model RS Q8, aczkolwiek zróżnicowanie zachowano na właściwym poziomie. Nowe warianty zapewnią rewelacyjne osiągi. Sprint do setki zajmie zaledwie 4,3 sekundy, zaś prędkość maksymalna zostanie ograniczona do 250 km/h.

Wiele elementów jest tutaj wspólnych z europejskim wydaniem Audi SQ7 i SQ8. Znajdziemy więc system czterech skrętnych kół. W standardzie oferowane są też elektromechaniczne stabilizatory, które wspierają stabilność auta przy szybkiej jeździe w zakrętach. Opcję stanowi natomiast sportowy dyferencjał dla napędu quattro, który może przesłać na tylne koła do 80% mocy.

Premiera tych modeli nastąpi wiosną

Audi jeszcze nie pochwaliło się szczegółami dotyczącymi wyglądu czy wyposażenia amerykańskich wariantów tych modeli. Wiadomo jedynie, że standardowe wyposażenie będzie bardzo obfite, a cena rozsądnie skalkulowana - jak na tego typu auto.

Europejscy klienci mogą więc jedynie żałować, że ze względu na nowe normy Audi nie daje im wyboru. Gdyby tak równolegle sprzedawane były obydwa modele, to z pewnością duże grono zainteresowanych byłoby uszczęśliwione.